WAŻNE INFORMACJE
Ważne informacje dla Rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola.
WAŻNE INFORMACJE
Emocje przedszkolaka
Emocje odgrywają zasadniczą rolę w życiu każdego człowieka – zarówno dzieci jak i dorosłych. Towarzyszą nam w różnych sytuacjach, odpowiadają za relacje ze światem zewnętrznym. Dziecko w wieku przedszkolnym jest pełne uczuć i emocji. Poprzez uczucia wyraża swój stosunek do zdarzeń, ludzi i zjawisk, które go otaczają. Gdy czuje się szczęśliwe, kochane i akceptowane - jego emocje są pozytywne. Ale gdy odczuwa strach, obawę lub złość przeżywa negatywne emocje.
Wiek przedszkolny to okres intensywnego rozwoju emocjonalnego dzieci. W tym czasie dzieci poznają, identyfikują i wyrażają emocje, a więc ich rozwój emocjonalny bogaci się i różnicuje. Jest to także okres, w którym dzieci mogą wykształcić inteligencję emocjonalną, zdobyć tzw. dobre nawyki emocjonalne – umiejętności związane z odbiorem, a także przeżywaniem nastrojów emocjonalnych, poznają sposoby rozładowywania napięć, panowania nad emocjami. Następuje proces powstawania uczuć wyższych. Zdobyte wówczas umiejętności decydują o późniejszym życiu.
Emocje dziecka bardzo różnią się od emocji dorosłych w zasadniczych kwestiach. Są one bardziej intensywne, stopień nasilenia emocji jest dużo większy niż u dorosłych. Nawet błaha sytuacja jest powodem do wystąpienia trudnych do opanowania emocji. Jednak charakterystyczne dla emocji dziecięcych jest to, że są one krótkotrwałe i mają charakter przejściowy. Dziecko, również nie jest w stanie, ukryć swoich emocji tak jak to robią dorośli. Ich zachowanie pokazuje bardzo dokładnie, w jakim stanie emocjonalnym właśnie się znajdują. Oczywiście ważne jest to, aby dziecko jak najwcześniej nauczyło się kontrolować swoje emocje. Niestety w młodszym wieku przedszkolnym jest to umiejętność niełatwa do osiągnięcia. Dziecku w wieku 3-4 lat bardzo trudno jest, nauczyć się panować nad emocjami. Zachowanie dziecka uzależnione jest od nastroju w obecnej chwili, od sytuacji, która w danym momencie ma miejsce. Dlatego bardzo ważne jest, by zaplanować dzień w taki sposób, aby dziecko czuło się bezpiecznie, by atmosfera była przyjemna i nie stwarzała sytuacji trudnych i konfliktowych. Wykluczy to narastanie napięć, a co za tym idzie zapobiegało będzie wybuchom negatywnych emocji. Stosowanie kar wobec dziecka, które nie jest w stanie kontrolować swoich emocji jest bardzo niepożądane, ponieważ w ten właśnie sposób można tylko wzmacniać negatywne uczucia tj. strach i lęk. U dziecka w młodszym wieku przedszkolnym każda nowa, nieznana sytuacja jest poprzedzana tymi właśnie emocjami.
Mały człowiek ma swoje własne emocje i uczucia. Ale to, w jaki sposób będzie je wyrażał, w dużej mierze zależy od nas samych – od dorosłych. Dziecko uczy się poszczególnych czynności i zachowań obserwując dorosłych. To przede wszystkim rodzice są źródłem wiedzy - najpierw dla niemowlaka, potem dla przedszkolaka, a na końcu dla nastolatka. Jeśli dziecko wychowuje się w rodzinie, gdzie przeważają negatywne emocje i uczucia, to również ono będzie doświadczało takich uczuć. Dla kształtującej się psychiki małego człowieka złość i agresja będą tymi uczuciami, które będzie znało najlepiej i które będzie najczęściej wyrażało. Nie pozna pozytywnych emocji, gdyż ich nie będzie widziało, nie będzie doświadczało radości, miłości czy poczucia bezpieczeństwa. Natomiast jeśli dziecko jest wychowywane przez rodziców, którzy odnoszą się do siebie z szacunkiem, mówią spokojnym głosem, często uśmiechają się i dotykają nawzajem (dotyk jest bardzo ważny nie tylko dla dziecka), to wówczas taki mały człowiek będzie spokojny, radosny, będzie kochał i czuł, że jest kochany. Pomoże mu to zbudować poczucie bezpieczeństwa, które sprawi, iż z uśmiechem na twarzy zacznie podejmować nowe wyzwania, będzie aktywny, nauczy się pokonywać trudności (samodzielnie lub z pomocą rodziców) i co najważniejsze – będzie ufny w stosunku do najbliższych, gdyż w jego psychice zostanie zakodowana informacja, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach może liczyć na pomoc dorosłych.
Takie dziecko wychowywane wśród „pozytywnych emocji” będzie łatwiej pokonywało lęki – nawet te przed rozstaniem z rodzicami, potworami czy ciemnym pokojem. Rzadziej będzie odczuwało smutek i bezsilność, a także będzie bardziej kreatywne i pomysłowe. A co najważniejsze będzie po prostu… szczęśliwe.
Pedagog szkolny – Ewa Kuligowska
MATERIAŁY POMOCNICZE - koronawirus_.pdf
POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA W NASZYM PRZEDSZKOLU.
Wychowankowie przedszkola są objęci opieką doświadczonych pracowników z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myszyńcu Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu jest dobrowolne i nieodpłatne. Pomoc realizowana jest we współpracy z rodzicami, poradniami specjalistycznymi, innymi przedszkolami, szkołami i placówkami, podmiotami działającymi na rzecz rodziny i dzieci, w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń. Jest ona udzielana przez wychowawców grup oraz specjalistów:
- Logopedę
- Pedagoga
- Terapeutę pedagogicznego
Zadania logopedy:
a/ przeprowadzanie badań wstępnych w celu ustalenia stanu mowy dzieci;
b/ organizowanie pomocy logopedycznej dla dzieci;
c/ organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy dla rodziców i nauczycieli;
d/ organizowanie raz w tygodniu zajęć głownie dla dzieci 5 – 6 letnich z zaburzeniami mowy ;
e/ zajęcia odbywają się po południu w grupach 2-4 osobowych;
f/ logopeda dokumentuje swoja pracę w dzienniku zajęć dodatkowych.
Zadania pedagoga:
- ocena psychofizycznego rozwoju dziecka
- obserwacja dzieci w czasie codziennych zajęć
- konsultacje dla nauczycieli
- konsultacje i wsparcie rodziców
- prowadzenie warsztatów rozwojowych dla kadry i rodziców
Kiedy zgłosić się do psychologa i logopedy?
- Jeśli odczuwają Państwo niepokój o rozwój czy zachowanie dziecka – w celu zidentyfikowania trudności i opracowania wspólnie najlepszych rozwiązań.
- Jeśli wydaje się Państwu, że dziecko wykazuje ponadprzeciętne zdolności – w celu pokierowania i ustalenia najlepszego planu rozwoju jego umiejętności.
Jak pracują nasi specjaliści?
We współpracy z rodzicami i innymi nauczycielami określają trudności dziecka. Proponują rozwiązania np. program pracy z dzieckiem, który w bezpieczny dla niego sposób rozwiąże problemową sytuację.
DRODZY RODZICE ZACHĘCAMY DO KORZYSTANIA Z "BIBLIOTECZKI RODZICA",
KTÓRA JEST DLA PAŃSTWA DOSTĘPNA U PEDAGOGA SZKOLNEGO.
„Staram się dziecko zrozumieć, nie szkodzić mu stwarzać mu warunki i bodźce, aby chciało być lepsze. Dobry człowiek to taki, który czuje co drugi czuje! (O, jakie to cudne!)" - Janusz Korczak
W naszym przedszkolu wykształceni i świadomi siebie nauczyciele, specjaliści i pracownicy dbają o ciepłą, wspierającą, życzliwą dzieciom, rodzicom i pracownikom atmosferę. Swoją pasją inspirują i motywują dzieci do poznawania świata oraz do odkrywania własnych talentów. Codziennie dbają o rozwój duchowy, emocjonalny i intelektualny dzieci, dając im gruntowne przygotowanie do dalszej edukacji wczesnoszkolnej..
Nauczyciel jest obok rodziców jednym z pierwszych autorytetów i wzorców osobowych dziecka. Ponieważ pod opieką nauczyciela często dziecko spędza więcej czasu, niż z własnymi rodzicami, dlatego od jego zaangażowania, wiedzy, umiejętności i doświadczenia zależy jak wiele dziecko zyska w okresie przedszkolnym w każdej sferze swojego rozwoju. Wiedząc, jak ważną rolę w życiu młodego człowieka pełni nauczyciel staramy się, aby w naszym zespole były wyłącznie osoby kreatywne, życzliwe i cierpliwe w stosunku do swoich podopiecznych. Nasi nauczyciele nieustannie motywują wychowanków do odkrywania świata oraz dbają, by dzieci swoje poszukiwania mogły prowadzić w atmosferze szacunku, bezpieczeństwa, miłości i życzliwości.
Rodzice i opiekunowie naszych dzieci są dla nas partnerami w wychowywaniu.
Dziękując za zaufanie jakim nas Państwo obdarzacie dokładamy wszelkich starań by dobry kontakt z osobami najbliższymi dzieciom towarzyszył nam w codziennej pracy. Jesteśmy świadomi Państwa potrzeb i oczekiwań. Liczymy na współpracę i zrozumienie , bo tylko wtedy wychowując młodych ludzi, wspólnymi siłami możemy ogromny wpływ na to, w jakim świecie będziemy żyli.
Kadra kierownicza:
Hanna Politowska – p.o. Dyrektor w Zespole Placówek Oświatowych w Dylewie
Anna Kubeł - Wiecedyrektor w Zespole Placówek Oświatowych w Dylewie
Kadra pedagogiczna:
Beata Gwiazda - wychowawca gr. dzieci 3-letnich – Pszczółek
Beata Prusaczyk - wychowawca gr. dzieci 4 – 5 -letnich- Lisków
Joanna Mrozek - wychowawca dzieci 6 - letnich- Sówek
Ilona Gwiazda - nauczyciel wychowania przedszkonego
Jolanta Małkowska - nauczyciel wychowania przedszkonego
Ewa Kuligowska - pedagog
Sylwia Bieńkowska - logopeda
Małgorzata Faderewska - nauczyciel języka angielskiego
Hanna Bakuła - katecheta
Aneta Jaros – pomoc nauczyciela