ROK SZKOLNY 2018/2019
-
-
Szanowni Rodzice, Drodzy Nauczyciele i Uczniowie, uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego przedstawia się następująco:
8:40 - wymarsz sprzed szkoły do Kościoła.
9.00 -msza święta inaugurująca nowy rok szkolny w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. Po zakończonej mszy powrót do szkoły.
10:00 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla całej społeczności szkolnej na hali sportowej.
Po części oficjalnej odbędą się spotkania organizacyjne z wychowawcami.
Przydział sal:
Klasa 1 - sala nr 4
Klasa 2 - sala nr 3
Klasa 3 - sala nr 11
Klasa 4 - sala nr 6
Klasa 5a - sala nr 13
Klasa 5b - sala nr 9
Klasa 6 - sala nr 7
Klasa 7 - sala nr 5
Klasa 8 - sala nr 12
Klasa III gimnazjum - sala nr 10
Przypominamy wszystkim uczniom o randze uroczystości- obowiązuje strój galowy.
Serdecznie zapraszamy.
Z wakacyjnymi jeszcze pozdrowieniami
Dyrekcja Zespołu Placówek Oświatowych w Dylewie
-
OD NAJMŁODSZEGO, AŻ PO STARSZAKA,
WSZYSCY ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej to okazji w Przedszkolu Samorządowym w Zespole Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie zorganizowane zostały gry i zabawy dla dzieci. Przedszkolaki rozpoczęły ten świąteczny dzień od nadmuchiwania kolorowych baloników i malowania twarzy. Dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach i grach zespołowych. Nie zabrakło uśmiechu, radości oraz słodkiego poczęstunku. Było bardzo wesoło i kolorowo. Przedszkolaki przypomniały sobie również o swoich prawach - tak ważnych w życiu każdego człowieka - a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania się. Na zakończenie dnia panie wychowawczynie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu dziecku dyplom i odznakę Super Przedszkolaka.
Gościmy Policjantów
W dniu 27.09.2018 Przedszkole Samorządowe w Dylewie odwiedzili: Funkcjonariusze Posterunku Policji w Kadzidle – asp. Mariusz Święcki i sierż. szt. Jerzy Tabaka.
W trakcie spotkania odbyły się pogadanki dotyczyły szeroko pojętego bezpieczeństwa. Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka, komu mogę powiedzieć jak się nazywam, a komu nie?…. Nasze przedszkolaki posiadają takie wiadomości i swoją wiedzą podzieliły się z Policjantami. Pokazały również, że są odpowiedzialni i wiedzą, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu.
Panowie policjanci chętnie opowiedzieli przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i nie zapiętych pasów. Następnie razem z Policjantami wszystkie grupy wyszły na plac szkolny i mogły z bliska obejrzeć samochód policyjny.Postawa i kultura osobista Funkcjonariuszy asp. Mariusza Święckiego i sierż. szt. Jerzego Tabaki oraz ich profesjonalne przygotowanie zasługuje na wyrazy naszego uznania.
Serdecznie dziękujemy Panom Policjantom za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.Dziękujemy!!!
Przedszkolaki z wychowawczyniami
B & N” czyli B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony” -
„B & N” czyli B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony” - to program profilaktyczny stworzony z myślą o działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, tj. pieszych i rowerzystów.
W trosce o to, aby droga do szkoły była zawsze bezpieczna niezależnie od pory roku, panujących warunków atmosferycznych, a także pośpiechu towarzyszącego kierowcom na co dzień - 5 października 2018r. w Zespole Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie zorganizowano akcję profilaktyczno - edukacyjną. Dzięki życzliwości funkcjonariuszy ostrołęckiej policji odbyła się głośna, kolorowa manifestacja. Uczniowie z transparentami, w kamizelkach odblaskowych przeszli ulicami Dylewa. Uśmiech dziecka, pamiątkowe zdjęcia i medale były miłym zaskoczeniem dla wzorowych kierowców, którzy zatrzymały sie przed przejściem dla pieszych.
W ramach akcji policjanci przeprowadzili krótkie pogadanki, sprawdzili odblaski przy plecakach oraz sprawność rowerów.
Dlatego apelujemy!!! Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego! Należy też dbać o własne bezpieczeństwo! W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze stoi na straconej pozycji. I mimo, że winnym zdarzenia będzie kierowca, to niechroniony uczestnik ruchu, ponosi poważniejsze konsekwencje, tracąc zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie. Pamiętajmy.
WIĘCEJ ZDJĘĆ w zakładce Album Fotograficzny
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Akademia z okazji Dnia Nauczyciela
Więcej zdjęć w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY
PROMIENIOWANIE OJCOSTWA
Młodzież z naszej szkoły na Galowym Koncercie Dnia Papieskiego
w Warszawie.
Nasi uczniowie z klas III gimnazjum oraz 8 i 7 szkoły podstawowej wraz z opiekunkami p. Hanną Politowską, Hanną Bakuła i Anną Kubeł w dniu 14 października 2018r udała się do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie świętować XVIII Dzień Papieski pod hasłem: Promieniowanie Ojcostwa". Po zwiedzeniu w kościele dolnym Świątyni Panteonu Wielkich Polaków cała grupa uczestniczyła we Mszy Świętej o godz. 15: 00 pod przewodnictwem Ks. Dariusza Kowalczyka Przewodniczącego Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Następnym punktem spotkania był Koncert Galowy w Świątyni Opatrzności Bożej transmitowany w TVP 1. Koncert wywarł ogromne wrażenie zarówno na młodzieży jak i opiekunach, przybliżając na nowo sylwetkę Wielkiego Polaka Jana Pawła II. Niesamowitą radość sprawiła uczniom możliwość spotkania i zrobienia zdjęć z między innymi z prowadzącym koncert Przemysławem Babiarzem, oraz artystami Markiem Piekarczykiem i Krzysztofem Cugowskim.
Więcej zdjęć w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY
WYCIECZKA DO WARSZAWY
Dzieci z klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Dylewie wraz z opiekunkami Anną Kubeł, Hanna Politowską, Grażyną Gąska i Jolantą Małkowską, uczestniczyły w wycieczce, która odbyła się 20.10.2018r. Wizyta w Warszawie rozpoczęła się od niezwykłej i słodkiej przygody w Pracowni Czekolady Wedla. Czas spędzony na warsztatach dzieci spędziły na pysznej i kreatywnej zabawie, wysłuchały opowieści o tym jak powstaje czekolada, a przy okazji poznały kilka skrywanych tajemnic, smakowały pyszną gorącą mleczną czekoladę z bitą śmietaną i lentylkami. Wszystkim bardzo się podobało, a dzieci miały mnóstwo radości podczas tworzenia czekoladowych słodkości.
Kolejnym bardzo ważnym punktem w naszej wycieczce był ruchomy teatrzyk dla dzieci.w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej. Ruchomy Teatr XXI wieku to wspaniała lekcja historii, religii i sztuki w jednym. Ukazuje on najważniejsze wydarzenia z historii Polski oraz losy powstania Świątyni Opatrzności Bożej i jej szczególnego działania w dziejach narodu polskiego. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrazeniem, ponieważ atrakcyjna oprawa teatralna, elementy sceniczne, gra świateł, muzyka oraz prowadzący głos narratora wprowadzają widzów w tajemniczy świat historii, dostarczając niezapomnianych przeżyć oraz potężnej dawki wiedzy. Po zakończonym spektaklu kontynując wizytę w Świątyni Opatrzności Bożej zwiedziliśmy także Panteon Wielkich Polaków, znajdujący się w jej podziemiach, nawiązuje on do tradycji chowania zasłużonych dla narodu w miejscach wyjątkowych. Znajdują się w nim grobowce osób wybitnych, których świadectwo życia zapisało się głęboko w historii naszego kraju. Obecnie w Panteonie swoje miejsce spoczynku mają znane i cenione osoby jak np: poeta – ks. Jan Twardowski, pierwszy szef dyplomacji III RP – prof. Krzysztof Skubiszewski oraz tragicznie zmarli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem: ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski; wicepremier Longin Komołowski. W Panteonie Wielkich Polaków, znajdują się także relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Jana Pawła II czy św. Maksymiliana Kolbego.
Wycieczka do Warszawy nie może obyć się bez odwiedzenia najważniejszych miejsc naszej stolicy będących symbolami, a ponieważ tych miejsc jest wiele i potrzeba kilku wycieczek by je wszystkie zobaczyć, tym razem wybraliśmy:
Zamek Królewski, jeden z symboli Warszawy, który został odbudowany dopiero w latach 70 XX wieku i stanowi integralną część Placu Zamkowego.
Kolumnę Zygmunta czyli pomnik Króla Zygmunta lll Wazy, który mieści się na Placu Zamkowym - jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Warszawy. Miejsce godne uwagi zawsze otoczone tłumem ludzi.
Kościół Świętego Krzyża, gdzie w specjalnej wnęce na pierwszym filarze znajduje się epitafium z urną z sercem Fryderyka Chopina.
Spacerując przez Krakowskie Przedmieście natknęliśmy się na Multimedialne Ławki Chopina, które po naciśnięciu przycisku grają piękne melodie skomponowane przez naszego wielkiego kompozytora. Zostały one ustawione w ważnych z punktu historii Chopina miejscach. Krakowskie Przedmieście zrobiło na nas duże wrażenie, ponieważ zawsze się tam coś dzieje, jest dużo ważnych i ciekawych miejsc jak np. Pałac Prezydencki, w kórym urzęduje głowa naszego państwa, czy Uniwersytet Warszawski - jedna z najważniejszych polskich uczelni. A ponieważ wszystko co dobre szybko się kończy, nasza wycieczka też musiała dobiec końca. Zmęczeni oraz pełni wrażeń wróciliśmy do Dylewa i już z niecierpliwością oczekujemy kolejnej wycieczki.
Więcej zdjęć w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY
JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI…
23 października od samego rana w naszej szkole panował gwar, zamieszanie i świąteczna atmosfera. Wśród wszystkich uczniów wyróżniali się uczniowie z klasy I, ponieważ tego właśnie dnia było ich święto, podczas którego będą pasowani i przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Ten szczególny dzień przeżywały dzieci i wychowawczyni, ale najbardziej chyba rodzice, którzy bezgranicznie obdarzają swoje dzieci wielkim uczuciem miłości. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment wszystkie dzieci od początku roku szkolnego wytrwale przygotowywały się do uroczystości. Uczyły się dzielnie tekstów wierszy, piosenek, ćwiczyły podczas prób. W dniu Pasowania Pierwszolasiści elegancko ubrani, prezentowali się bardzo dostojnie, gdyż nie codziennie zostaje się uczniem!
Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pani dyrektor szkoły powitała gorąco przybyłych gości: pana Dariusza Łukaszewskiego - Wójta Gminy Kadzidło, panią Alinę Sadłowską – Dyrektor Banku PKO BP, panią wicedyrektor Hannę Politowską, przedstawicieli Rady Rodziców: panią Justynę Roguszewską oraz panią Iwonę Butler, nauczycieli, a szczególnie serdecznie rodziców oraz klasę pierwszą, której "oddała głos". Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców i gości. Wykazały sięznajomością przepisów ruchu drogowego, wiedzą o naszej Ojczyżnie, a pięknie zatańczony Trojak, zaśpiewane piosenki oraz wzajemna życzliwość, przyjaźń i koleżeństwo były dowodem na to, że dzieci są doskonale przygotowane do sumiennej pracy w szkole.
Po zakończonej części artystycznej w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi uczniami, Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, czcić patrona szkoły Papieża Jana Pawła II, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Elżbieta Cekała dokonała ceremonii pasowania. Dotykając ramienia każdego ucznia dużym ołówkiem wypowiadała słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Dylewie”. Z okazji tej uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz liczne prezenty, które wręczyli pan Wójt Dariusz Łukaszewski, pani Alina Sadłowska, wychowawczyni Anna Kubeł oraz w imieniu Rady Rodziców pani Justyna Roguszewska i pani Iwona Butler. Bardzo miłą niespodzianką był słodki upominek od Pani Beaty Gwiazda – wychowawczyni z zerówki.
Ten dzień pełen wrażeń i wzruszeń na długo zapadnie w pamięci wszystkich obecnych na uroczystości osób, a w szczególności dzieci i rodziców dumnych ze swoich pociech, które przekroczyły kolejny próg w swoim życiu.
Więcej zdjęć w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY
100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI
9 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie wraz z nauczycielami w strojach galowych i z pięknymi kotylionami zgromadzili się w szkolnej hali sportowej. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy. Następnie głos zabrała Pani dyrektor, Elżbieta Cekała, która wprowadziła zebranych w atmosferę tego doniosłego święta. Następnie uczennice klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej oraz 3 klasy gimnazjum zaprezentowały inscenizację przygotowaną pod kierunkiem Pani Doroty Prusaczyk i Pani Małgorzaty Faderewskiej. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod przewodnictwem Pani Agnieszki Grzyb. Celem inscenizacji było przybliżenie zgromadzonym historii naszego kraju, czasów niewoli, gdy Polska straciła niepodległość i na 123 lata zniknęła z map świata, oraz ważnych wydarzeń historycznych tamtych czasów, od pierwszego rozbioru Polski aż do wybuchu pierwszej wojny światowej i historycznej daty 11 listopada 1918 roku. O symbolicznej godzinie 11.11 wspólnie odśpiewano hymn państwowy. W dalszej części uroczystości nagrodzono uczniów, którzy wzięli udział w konkursach (wiedzowym, recytatorskim oraz plastycznym) zorganizowanych dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie cała społeczność szkolna wspólnie śpiewała znane i bliskie każdemu Polakowi pieśni patriotyczne. Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości była dla wszystkich wspaniałą lekcją historii oraz wyrazem naszej pamięci o tych, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. 11 listopada w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia odbyła się uroczysta akademia środowiskowa. Licznie zgromadzeni mieszkańcy z zainteresowaniem obejrzeli przygotowaną inscenizację.
List Głównego Inspektora Sanitarnego
i Komendanta Głównego Policji
do rodziców
Szanowni Państwo zachęcamy do zapoznania się pismem skierowanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Komendanta Głównego Policji do wszystkich rodziców i prawnych opiekunów dzieci.
Święto Babci i Dziadka
21 i 22 stycznia są zapisane w kalendarzu jako święto Babci i Dziadka. Te dni to dobra okazja, by przypomnieć sobie o osobach dla których zawsze jesteśmy najważniejsi, którym często zawdzięczamy większość radości dzieciństwa. Dlatego też 22 stycznia do naszej szkoły bardzo licznie przybyli zaproszeni goście czyli Babcie i Dziadkowie. Dla kochanych gości, dzieci z grup przedszkolnych oraz klas 1-3 szkoły podstawowej przygotowały wspaniały program artystyczny. Były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe związane ze Świętem Babci i Dziadka. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Oprócz montażu słowno - muzycznego, goście obejrzeli także pokazy tańców kurpiowskich. Klasa 1 wspaniale zaprezentowała się w tańcu „Konik”, klasa 2 równie pięknie zatańczyła „Klapoka”, natomiast klasa 3 perfekcyjnie wykonała „Starą Babę”. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku w zorganizowaniu którego pomogli niezawodni rodzice, przygotowując pyszne ciasta. Wspólnie spędzone chwile były okazją do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania się. Dlatego też jeszcze raz dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich bezgraniczną miłość, dobroć, ciepło, poświęcenie, wyrozumiałość i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.
„Aby babcia i dziadziunio w zdrowiu długo żyli.
zawsze uśmiech dla nas mieli w każdej wolnej chwili”.
Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Dylewie informuję,
że z dniem 11.02.2019r. rozpoczęła się rekrutacja
do Przedszkola na rok szkolny 2019/2020.
Zapraszamy dzieci od 3 roku życia.
Formularz zgłoszeniowy można pobrać na stronie internetowej
zpodylewo.pl/ zpodylewo.edupage.org
w zakładce WAŻNE DOKUMENTY
lub w sekretariacie szkoły.
Rekrutacja trwa do 29.03.2019r.
"NARKOTYKI I DOPALACZE ZABIJAJĄ"
Kampania ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. Jednym z istotnych elementów tego przedsięwzięcia jest prezentowany spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego. Istotą działań jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.
Lista uczniów przyiętych do pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w zespole placówek oświatowych im. Papieża Jana Pawła ll w Dylewie na rok szkolny 2019/2020
- Bachmura Gabriela
- Bielska Patrycja
- Dawid Mateusz Szymon
- Domian Alicja
- Duszak Emilia
- Dziczek Paweł
- Grabowski Cezary
- Grala Julia
- Gwiazda Dawid
- Jaros Alicja
- Jaworska Alicja
- Kaczyński Jakub
- Laska Jakub
- Pierzchała Korneliusz
- Pierzchała Tomasz
- Roguszewski Mateusz
- Sadowski Bartosz
- Tomczak Kacper
- Wnuk Jakub
- Wyrębek Adam
UWAGA AKCJA SZKOŁA Z MISJĄ - „Zbieram to w szkole
Nasza szkoła dołączyła do projektu zbieramtowszkole.pl. Zbiórki, które są prowadzone w dniach od 28.03.2019-17.05.2019r. będą służyły ochronie środowiska naturalnego, jak i dziełom charytatywnym.
Zbieramy odzież używaną oraz wszystkie monety wycofane już z obiegu, bądź będące aktualnie w użyciu.
Celem zbiórki jest:
- Dożywianie i edukacja dzieci na Filipinach;
-
Budowa studni w Czadzie- Czad leży w środkowej części Afryki, należy do najgorętszych i najbiedniejszych krajów na świecie. Ludzie żyjący w tymże kraju piją cokolwiek np.: wodę czerpaną z prowizorycznych studni, kilkumetrowych dołów, gdzie zbierają się wody gruntowe, wpada deszczówka, ale wpadają tam też odchody zwierzęce. W skład tej wody wchodzą różne niebezpieczne dla życia ludzkiego bakterie.
Z tego powodu Czadyjczycy bardzo często chorują, a nawet umierają.
Za każdy kilogram ubrań firma zajmująca się przetwarzaniem odzieży wypłaci darowiznę, dzięki której powstanie studnia w Afryce.
Wyrzucana odzież nie może być zniszczona: podziurawiona lub poplamiona. Taka odzież obniża wartość wszystkich rzeczy przekazanych na rzecz misji.
W Akcję zaangażowani są szczególnie uczniowie kl. VIII oraz czała społeczność szkolna ZPO Dylewo.
Prosimy o wsparcie i zaangażowanie wszystkich uczniów naszej szkoły, rodziców i nauczycieli.
Z góry dziękują u czniowie zaangażowani w prowadzenie Akcji wraz z opiekunami p. Agnieszkaą Staśkiewicz i p. Edytą Prusińską
NASZE SUKCESY
16 marca 2019roku odbył się konkurs recytacji i czytania utworów niemieckojęzycznych IV edycja w II Liceum Ogólnokształcącym w Łomży. Organizatorami konkursu było Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego w Łomży. I miejsce zajął uczeń naszej szkoły Patryk Bochomulski z VII klasy ZPO Dylewo. Opiekun/ Do konkursu przygotowała p. Agnieszka Staśkiewicz.
Amelia Dawid uczennica VII klasy ZPO Dylewo zdobyła wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie plastycznym dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadpodstawowych „Frohe Ostern- Osternkarten (Kartki Wielkanocne)”. Organizatorem konkursu było Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego w Łomży. Opiekun p. Agnieszka Staśkiewicz
DZIEŃ RODZINY
Mama i Tata to słowa kryją w sobie wiele treści. Z nimi związane są zawsze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze troski i radości. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność za to, że rodzice dali mu największy skarb – życie. Wdzięczność tę wyrażamy w różny sposób: poprzez miłość, codzienny szacunek, pamięć. Mama jest bardzo ważna, ale na drogach świata, razem z nią towarzyszy dzieciom – przyjaciel tata, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem.
Dlatego też jednym z ważniejszych dni w tym roku szkolnym był dla nas dzień 29 maja 2019r. Tego dnia odbyło się w naszej szkole wielkie Święto - Dzień Rodziny. Uroczystość była połączeniem obchodów Dnia Matki, Dnia Dziecka oraz Dnia Ojca, które w tym roku kalendarzowym przypadają w dni wolne. Z tej okazji społeczność szkolna pod przewodnictwem pani Anny Kubeł, Małorzaty Faderewskiej oraz pani Doroty Prusaczyk, zorganizowała dzień pełen wzruszeń dla całych rodzin. Święto było bardzo doniosłe za sprawą Rodziców, którzy pojawili się w komplecie, a obecność Pani Dyrektor, Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców dodała powagi całej akademii.
Uroczystość rozpoczęliśmy od próbki umiejętności aktorskich w scence przygotowanej przez uczniów klasy 1, następnie swoje umiejętności zaprezentowali najmłodsi czyli grupy przedszkolne 4,5 i 6 latków. Pod opieką swych wychowawczyń pani Beaty Gwiazda, Beaty Prusaczyk oraz Wioletty Sucheckiej, dzieci przedstawiły słowno - muzyczny program. Występy wszystkich przedszkolaków przyjęte były jak zwykle z rozrzewnieniem przez Rodziców przypatrujących się z zachwytem poczynaniom swoich pociech. Następnie pierwszoklasiści pięknie śpiewali piosenki, recytowali wiersze, a uczennice klasy 7, 8 i III gimnazjum uświetniły całą akademię wspaniałym wokalem. Na zakończenie dzieci podziękowały Rodzicom za bezgraniczną miłość, troskę, morze cierpliwości, oraz za dobre rady. Złożyły także płynące z serca życzenia wielu powodów do uśmiechu, błękitnego nieba na co dzień oraz zdrowia i siły do walki z przeciwnościami losu! Publiczność była zachwycona popisami dzieci, przez kilka chwil na dalszy plan zeszły kłopoty dnia codziennego, a na twarzach gości malowała się duma ze swoich zdolnych pociech, nie zabrakło także łez wzruszenia u uczniów i Rodziców. Tą wzruszającą uroczystość zakończyliśmy wspólnym tańcem do piosenki pt. „Na raz na dwa” autorstwa Majki Jeżowskiej. Oprócz gorących podziękowań i serdecznych życzeń na rodziców czekała niespodzianka – prezenty przygotowane przez dzieci z poszczególnych klas. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Wiele radości przyniosło zebranym wspólne biesiadowanie przy suto zastawionych stołach.
Każdy dzień w szkole uczy nas czegoś nowego, wiedzę przyswajamy nie tylko z podręczników, a z tego wspaniałego rodzinnego spotkania pozostaną miłe wspomnienia, ale przede wszystkim umocnione więzy rodzinne i zachowane tradycje, które budujemy od wielu lat w naszej lokalnej społeczności.
Więcej zdjęć w zakładce Album fotograficzny.
UNESCO ogłosiło 2019 - Rokiem Języków Rdzennych.
„A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.
Nie znać języka swego-hańbą oczywistą.”
F.K.Dmochowski
Najpopularniejsze języki ojczyste to: chiński (nazywany mandaryńskim), angielski, hiszpański, hindi i arabski. Najbardziej zagrożone wyginięciem są języki używane przez małe społeczności – języki te często są porzucana przez użytkowników na rzecz innego, np. urzędowego lub używanego przez większość ludzi na danym obszarze.
Pamiętajmy, że w naszej historii Polacy wielokrotnie stawiali opór wrogim państwom, które starały się, aby język polski przestał istnieć. Cena była wielka, ale dzięki temu poświęceniu żyjemy dzisiaj w kraju, w którym możemy bez przeszkód i z dumą mówić własnym językiem.
Uczniowie klasy 4 , aby uczcić Rok Języków Rdzennych, ułożyli ciekawe akrostychy * , pokazując, że językiem można się też bawić.
Oto niektóre z nich:
Bardzo miło spędzamy ferie.
Łucja odwiedza galerię.
Adam ładuje baterię.
Żaneta lubi drogerię.
Eryk pojechał na prerię.
Jak ja lubię tych przygód serię.
(Błażej Kaczyński)
Dylewianki to piękne Kurpianki.
Oczy modre, a na głowach wianki.
Miłe, mądre, uśmiechnięte
I do tego nieugięte.
Nogi zgrabne i powabne.
Ich włosy prawie jak jedwabne.
Każda swoim cudnym głosem może śpiewać w chórze.
Aniołeczki w ludzkiej skórze.
(Dominika Bachmura)
Kupię swojej mamie Konwalie.
Lubi też fiołki i stokrotki.
Ale muszę przyznać, że nie lubi iskier.
Uwielbia ananasy i marakasy.
Dla siostry astry.
I dziadek miodek dostanie,
A tata – kanie.
( Klaudia Dawid)
Aleksandra – tak mam na imię.
Liczyć, pisać, czytać bardzo lubię.
Elegancka staram się na co dzień być.
Kłócić się nie lubię.
Sama uczę się.
Ale gdy czegoś nie rozumiem,
Na krótko się denerwuję.
Długo gniew się mnie nie trzyma.
Robię czasem błędy,
Ale na szczęście to się rzadko zdarza,
(Aleksandra Kaczyńska)
*Akrostych- wiersz ,którego początkowe litery wersów tworzą wyraz lub zdanie.
Agnieszka Traczewska
19.06.2019 ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
-