• ROK SZKOLNY 2017/2018

        •  



          „Ratujemy i uczymy ratować”

          „Ratujemy i uczymy ratować” pod takim hasłem, strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadzidle przeprowadzili wśród naszych uczniów zajęcia praktyczne z umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  Ponieważ obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobie jej potrzebującej wynika z przepisów prawa i troski o drugiego człowieka, warto wiedzieć jak poprawnie jej udzielić. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się zdarzyć, że będziemy świadkami wypadku i od naszej szybkiej, prawidłowej reakcji będzie zależało zdrowie i życie innej osoby.  Dlatego też uczniowie naszej szkoły, od najmłodszych przedszkolaków po uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum podczas spotkania ze strażakami mogli nauczyć się lub przypomnieć sobie jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Strażacy dokładnie wytłumaczyli i zademonstrowali jak należy zachować się  w wypadku nagłego zatrzymania krążenia oraz w pozostałych stanach wymagających pomocy drugiej osoby. Każdy uczestnik  mógł osobiście wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie oraz poćwiczyć powiadamianie służb ratunkowych oraz ułożenie w pozycji bocznej ustalonej. Są to bardzo potrzebne zajęcia, ponieważ dzięki świadomemu wykorzystaniu numerów alarmowych i  nauce odpowiednich zachowań w sytuacji zagrożenia każdy z uczestników może w przyszłości uratować nie jedno życie, a nabyte umiejętności i widzę przekazywać dalej członkom rodzin, rówieśnikom, znajomym.

          Składamy serdeczne podziękowania strażakom z OSP Kadzidło p. Michałowi Kaczyńskiemu, p. Grzegorzowi Charuckiemu oraz p. Kacprowi Kardaś za współpracę z naszą placówką, za bardzo wartościowe zajęcia, które spotkały się z wielkim entuzjazmem uczniów i nauczycieli. Pomimo poważnej tematyki spotkania, panowie strażacy poprowadzili je w taki sposób, że potrafili rozbawić uczniów, a jednocześnie zachęcić do nauki udzielania pierwszej pomocy.

          Zapraszamy do nas na kolejne spotkania.      



          Zaelektryzowani

          Naukowa epidemia, czary, mary i alchemia - to przewodnie hasło e ukacyjnego spektaklu, jaki odbył się w naszej szkole 6-go kwietnia 2018r. Przedstawienie zawierało w sobie elementy wykladu, laboratoriów naukowych, kabaretu i ineraktywnego quizu. Występujący aktorzy wcielili się w role dwóch postaci - współczesnego rolnika, który boryka się z trudnociami w swoim gospodarstwie i sięga do absurdalnych rozwiązań, oraz przybysza - przedstawiciela wyższej formy inteligencji, który przybywa z przestrogą na przyszłość oraz  z nauką dotyczącą ochrony ziemi. Pod otoczką tych wydarzeń pouszane były bardzo ważne treści dotyczące zagrozeń dla środowiska i człowieka. 

           



          I Mazowiecki Zjazd Szkół noszących imię Świętego Jana Pawła II

          w Świątyni Opatrzności Bożej.

          Delegacja złożona z naszych uczniów, katechetki p. Hanny Bakuła oraz wicedyrektor p. Anny Kubeł uczestniczyła w I Mazowieckim Zjeździe Szkół noszących imię Świętego Jana Pawła II.  Inicjatorami zjazdu byli: metropolita warszawski ksiądz kardynał Kazimierz Nycz oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, a zorganizowali je pracownicy Instytutu Papieża Jana Pawła II. Głównym celem zjazdu (jak podają organizatorzy) było upamiętnienie naszego patrona, Wielkiego Polaka, modlitwa za Jego wstawinnictwem oraz nawiązanie współpracy między szkołami i dzielenie się doświadczeniem. Dla nas natomiast była to przede wszystkim doskonała okazja do oddania hołdu patronowi naszej szkoły.

          Uroczystość rozpoczęliśmy wprowadzeniem pocztów sztandarowych, po czym powitał nas kustosz powstającego Sanktuarium - proboszcz parafii Opatrzności Bożej ksiądz prałat Tadeusz Aleksandrowicz. Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii,  którą koncelebrowało 10 księży pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warszawskiego, który wygłosił również homilię. Po Mszy św. przeszliśmy do białego namiotu, gdzie wysłuchaliśmy wystąpienia dyrektora Instytutu Papieża Jana Pawła II - Ks. prałata dr hab. Zdzisława Struzika oraz prelekcji Brygidy Grysiak - polskiej dziennikarki telewizyjnej, wspominającej swoje spotkania z Ojcem Świętym, następnie skorzystaliśmy z przygotowanego dla nas poczęstunku, podczas którego wzruszające widowisko słowno-muzyczne przedstawili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Ciechanowa. Nie zabrakło też czasu i okazji do poznawania się i zwiedzenia Świątyni Opatrzności Bożej, Panteonu Wielkich Polaków, wystaw okolicznościowych o Janie Pawle II, a także zapoznania się z działanością i materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez Instytut Papieża Jana Pawła II.

          W zjeździe wzięło udział ponad 40 delegacji składających się z  pocztów sztandarowych, dyrekcji szkół, nauczycieli, księży, katechetów oraz delegacji uczniów reprezentujących swoje szkoły. Podobnie jak orgazniatorzy zjazdu mamy nadzieję, że wpisze się on na stałe w kalendarz uroczystości i Świątynia Opatrzności Bożej,  będzie corocznie gościła mazowieckie szkoły noszące  imię Papieża Jana Pawła II.

          Dziękujemy Pani Dyrektor Elżbiecie Cekała za umożliwienie nam uczestnictwa w tej podniosłej uroczystości.

           



          GMINNE ELIMINACJE TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

          PIĄTEK 13-go dla uczniów z naszej szkoły okazał się szczęśliwy.

          To właśnie w tym dniu w naszej placówce odbyły się gminne eliminacje XLI Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

          W turnieju wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych z Dylewa, Kadzidła, Wachu i Chudka. W sumie o tytuł najlepszych rywalizowały 4 drużyny starsze – trzyosobowe i 4 drużyny młodsze – czteroosobowe.

          Zmagania wygrali, a tym samym przeszli eliminacje do szczebla powiatowego 2 drużyny z Dylewa w składzie:

          Drużyna klas 5 SP

          1. Maja Koziatek
          2. Julia Tomczak
          3. Maciej Prusaczyk
          4. Dominik Deptuła

          Dużyna klas II-III PG

          1. Julia Kord
          2. Wiktoria Brzozowa
          3. Patryk Krystian

          Gratulujemy wszystkim uczestników, bo wykazali się ogromną wiedzą n/t przepisów ruchu drogowego oraz niebywałą sprawnością na torze przeszkód.

          Szczególne podziękowania kierujemy do policjantów: asp. Mariusza Święckiego i st.sierż Jerzego Tabaka, którzy sędziowali oraz czuwali nad bezpieczeństwem uczestników.

           



          ŚWIĘTO MATEMATYKI I PRZYRODY

          W kwietniu 2018 roku w Zespole Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie nauczyciele bloku matematyczno – przyrodniczego wraz z uczniami zorganizowali TYDZIEŃ NAUKI w ramach   IV ŚWIĘTA MATEMATYKI I PRZEDMIOTÓW PRZYRODNICZYCH.

          Program był bardzo urozmaicony. Uczniowie mogli obejrzeć pokaz ciekawych doświadczeń przyrodniczych przygotowanych przez gimnazjalistów. Brali również udział w stolikowych grach matematyczno – przyrodniczych. Podczas przerw, szukali ukrytych na terenie szkoły  kodów QR i używając skanera w telefonach, rozwiązywali zadania matematyczne.

          Kolejnym ciekawym wydarzeniem było spotkanie z projektantką mody – naszą absolwentką oraz spotkanie z fizjoterapeutką na temat wad postawy. Wszyscy aktywnie spędzali te dni gdyż podczas przerw mieli możliwość  poćwiczyć w rytmie muzyki. Zakończeniem tygodnia nauki był apel ekologiczny ,,Moja Ziemia – mój dom''.

          Nauczyciele bloku matematyczno – przyrodniczego ( p. Edyta Laskowska, p. Joanna Mrozek, p. Agnieszka Sadłowska, p. Edyta Prusińska) dziękują wszystkim uczniom za zaangażowanie, pomoc i aktywny udział.



          PODSUMOWANIE KONKURSU

          9 maja 2018 roku po raz 15 w naszej szkole gościliśmy miłośników poezji Karola Wojtyły -Jana Pawła II. W konkursie pod hasłem „Przekroczyć Próg Nadziei” wzięli udział uczniowie z klas IV- VII SP i II-III PG z pięciu szkół w gminie Kadzidło oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszewie Borkach.

          Prezentacje uczniów oceniała komisja w składzie:

          1. Beata Dawid – przewodnicząca, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Czarni.
          2. Urszula Łaszczych – instruktor CCK w Kadzidle.
          3. Ks. Kanonik Ryszard Kłosiński – proboszcz parafii Kadzidło.

          Gościem specjalnym był proboszcz  parafii Dylewo  ks. Robert Zieliński.

          Przyznano nagrody dla następujących uczniów:

          Kategoria klas IV – VI  SP

          I miejsce -  Dawid Julia - SP w  Kadzidle

                               Alicja Gut – SP w Dylewie

          II miejsce – Syrowik Dominika – SP w Chudku

          III miejsce – Patrycja Kur – SP w Dylewie

          Wyróżnienia – Grzegorczyk Maria – SP w Kadzidle

                                     Julia Lenda – SP w Chudku

                                    Niedźwiecka   Natalia – SP w Kadzidle

                                    Antonina Szkopińska – SP w Dylewie

          Nagroda specjalna – Bartosz Wołosz – SP w Olszewie Borkach.                 

           

          Kategoria klas  VII SP i II – III gimnazjum

          I miejsce – Auguściak Katarzyna z Chudka

                             Karolina Gut  z Dylewa

          II miejsce – Edyta Gwara z Jazgarki

          III miejsce – Emilia Jasińska z Dylewa

          Wyróżnienia – Kobrzyńska Magdalena z Wachu

                                     Niedźwiedzka Marta z Kadzidła

                                     Opęchowska Magdalena z Olszewa Borek

           

          Wszyscy uczestnicy  otrzymali pamiątkowe długopisy z wygrawerowaną nazwą i edycją konkursu  oraz  zakładki do książek.

          Serdecznie dziękujemy sponsorom:

          Panu Wójtowi  Dariuszowi  Lukaszewskiemu

          Dyrektor naszej szkoły Pani Elżbiecie Cekała

          Radzie Rodziców

          Państwu: Sylwii i Andrzejowi Ostrowskim

          Opiekunom SKO : Pani Jolancie Małkowskiej i Pani Beacie Gwiazda,

           za ufundowanie nagród i sfinansowanie poczęstunku dla uczestników.

           

          Szczególne podziękowania za życzliwość, zrozumienie i pomoc kierujemy do:

          Pani wicedyrektor Anny Kubeł

          Pani Iwony Butler

          Pani Emilii Deptuła

          Pani Anny Doreńskiej

          Pani Elżbiety Kita.

           Zachęcamy uczniów do udziału w konkursie. Do zobaczenia za rok.

          (Tekst: Agnieszka Traczewska)

           



          NASZA STYPENDYSTKA

          Uczennica drugiej klasy gimnazjum, Aleksandra Szkopińska, znalazła się w gronie 641 szczególnie uzdolnionych uczniów, którzy w roku szkolnym 2018/2019 otrzymali stypendia w ramach projektu systemowego Samorządu Województwa Mazowieckiego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz krajowych środków publicznych i realizowanego przez Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

           

          Ola wybrała język angielski jako przedmiot,  w ramach którego realizowała swój Indywidualny Plan Rozwoju Edukacyjnego (IPREU). Opiekunem projektu „Why       do teenagers like fast food? – Dlaczego nastolatki lubią fast food?” była nauczycielka języka angielskiego Małgorzata Faderewska.  Celem ogólnym IPREU było rozwijanie kompetencji językowych i zainteresowań uczennicy. Zaplanowano szereg działań, które realizowano według opracowanego we wrześniu 2017 r. harmonogramu. Aby osiągnąć zamierzone cele  Ola wykonała następujące zadania:

          • Przygotowała prezentację multimedialną na temat wpływu fast foodów na zdrowie człowieka,
          • Sporządziła ankietę „Fast Food and Teens – Fast Food i Nastolatki”, przeprowadziła badanie ankietowe w jednej z ostrołęckich restauracji fast food oraz dokonała analizy zebranego materiału,
          • Wykonała książeczkę kucharską z przepisami na zdrowe dania fast food
          • Nagrała prezentację video z przygotowania wybranego dania fast food.

          Efektem końcowym pracy nad projektem była prezentacja multimedialna podsumowująca podejmowane działania, która w czerwcu została zaprezentowana uczniom i nauczycielom naszej szkoły.

          Naszej stypendystce życzymy wielu kolejnych sukcesów.



              „NOC BIBLIOTEK”

            6  czerwca 2018 roku uczniowie z klasy VI SP  i  III PG wzięli udział w „Nocy bibliotek” zorganizowanej przez p. Krystynę Łaszczych, pracownika Biblioteki Publicznej w Dylewie. Uczniowie spotkali się tam z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich.

                      Spotkanie rozpoczęło się w duchu patriotycznym w związku z obchodami „Roku dla Niepodległej”. Wspólnie odśpiewano „Rotę” Marii Konopnickiej. Następnie uczniowie z podziałem na role recytowali wiersz Władysława Bełzy „Kto ty jesteś…”.  Rozmawiali też o szkole dawniej i dziś                           z przedstawicielami starszego pokolenia . Później można było obejrzeć film,  przygotowany przez panią Krystynę, zapoznać się z zasadami obsługi drukarki 3D oraz wydrukować sobie pamiątkę – serduszko lub exlibris.

                       Każdy uczestnik spotkania otrzymał w prezencie zakładkę „RzeczpospoCzyta”.

           

          (Tekst: Agnieszka Traczewska)

           


          Spotkanie ​​​​​​

          „Żeby zdrowe zęby mieć”

          Co lubią zęby? Jak dbać o zęby? Co jeść, a czego unikać aby mieć zdrowe zęby? Na te wszystkie pytania udzieliła odpowiedzi pani stomatolog Ewelina Janczewska z EWELDENT Stomatologia Rodzinna w Ostrołęce, która to w dniu 08.12.2017r. odwiedziła Przedszkole Samorządowe i Szkołę Podstawową w Zespole Placówek Oświatowych w Dylewie. Pani Ewelina oprócz pokazu prawidłowego szczotkowania zębów, pogadanki i bajki profilaktycznej dokonała przeglądu zębów dzieci. Profesjonalne podejście pani Eweliny do małego pacjenta zaskutkowało tym, że minął dzieciom strach przed wizytą u dentysty. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem słuchały i oglądały wszystkie działania profilaktyczne dotyczące zębów. Miały również okazję poćwiczyć prawidłowe szczotkowanie zębów na ogromnych, plastikowych szczękach, które przyniosła pani dentystka. Mamy nadzieję, że spotkanie to zmotywuje wszystkie dzieci do systematycznego dbania o zęby. Dzieci z naszego przedszkola i szkoły wiedzą jak należy dbać o zęby. Na zakończenie każde z dzieci otrzymało lusterko, naklejki oraz tubki pasty do zębów. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem przez wszystkie dzieci oraz wręczeniem bożonarodzeniowej choineczki i bombki dla pani stomatolog.



          Warsztaty świąteczne

          To już tradycja

          W środę 06.12.2017r. w Zespole Placówek Oświatowych w Dylewie świetlica zamieniła się w fabrykę ozdób świątecznych.

          W ten Mikołajkowy dzień do przedszkola przybyli rodzice, aby wspólnie z dziećmi z Przedszkola Samorządowego i klasy 2 Szkoły Podstawowej w Dylewie wykonać ozdoby choinkowe. Na wstępie wszystkich zebranych przywitała Pani Dyrektor Elżbieta Cekała, która również złożyła życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Następnie wszyscy z wielkim zaangażowaniem zabrali się do pracy. Podczas warsztatów przybyli rodzice mieli okazję skosztować pierniczków własnoręcznie wykonanych i ozdobionych przez dzieci. Pod koniec tego miłego spotkania odwiedził nas również Mikołaj, który wręczył każdemu z dzieci prezencik.

          Warsztaty przebiegły w miłej, radosnej  i świątecznej atmosferze. Dzieci były zachwycone czasem spędzonym z najbliższymi.



          konkurs z SKO

           

          Konkurs SKO pod hasłem ,,WARTO OSZCZĘDZAĆ"

          29 listopada w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pod hasłem,,Warto oszczędzać", w którym udział wzięli chętni członkowie SKO. Celem konkursu było zachęcanie uczniów do systematycznego oszczędzania w Szkolnej Kasie Oszczędności, uświadamianie jakie korzyści płyną z oszczędzania, wskazanie oszczędzania jako jednego ze sposobów do spełniania marzeń. 
          Nagrody otrzymali:
          I grupa wiekowa:
          1 miejsce- Maja Jaworska
          2 miejsce- Julia Jaros
          3 miejsce- Karolina Krapa, Nikola Madrak i Anastazja Krapa
          II grupa wiekowa
          2 miejsce - Gabriela Butler i Rozalia Krapa



          Dzień Pluszowego Misia

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 



          Pasowanie na Przedszkolaka

          W dniu 15 listopada 2017 r. w Przedszkolu Samorządowym w Zespole Placówek Oświatowych w Dylewie odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka". Podczas uroczystości dzieci z grup przedszkolnych zaprezentowały zgromadzonym gościom swoje umiejętności, które zdobyły podczas pobytu w przedszkolu. Śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze, zmagały się z zadaniami, które przygotowały dla nich wychowawczynie – p. Joanna Mrozek, p. Grażyna Gąska, p. Monika Płochocka i p. Beata Gwiazda. Po skończonych konkurencjach, które dzieci wykonały bezbłędnie również rodzice zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności. Następnie zaproszono panią wicedyrektor Annę Kubeł aby zaczarowała wszystkich w prawdziwych przedszkolaków. Dzieci złożyły Uroczystą Przysięgę, a ogromnym ołówkiem dokonał się akt pasowania przez panią wicedyrektor. W tym wspaniałym dniu nie tylko dzieci składały uroczyste obietnice, ale również rodzice składali uroczyste ślubowanie wobec swoich dzieci. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom i upominki, które przygotowali wspólnie rodzice, pani dyrektor i wychowawczynie. Po części artystycznej, wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Był to dzień pełen emocji i miłych wrażeń o czym świadczyły uśmiech i radość na twarzach dzieci i ich rodziców, którzy nie kryli zadowolenia z występu dzieci.

           



          Zdjęcie

           

          Noc w szkole    

          Czy w szkole można czuć się jak w domu? Chyba tak, skoro z wielką przyjemnością można spędzić w niej noc jak to uczynili uczniowie klas 1-3 ZPO w Dylewie. 

          Piątkowy wieczór, 17.11.2017 r. zamiast otulić budynek szkoły mrokiem i ciszą, rozbrzmiewał gwarem wesołych rozmów, a wszystko to za sprawą dzielnych maluchów, które o godz 18.00 zaopatrzone w śpiwory, poduszki, prowiant i dobry humor stawiły się w progach placówki. Tu pod bacznym okiem wychowawczyń: P. G.Gąski, P. I Gwiazdy, P. J. Małkowskiej uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, zajęciach plastycznych i wspólnym przygotowywaniu posiłków. Zorganizowano również seans filmowy i dyskotekę.

           „Noc w szkole” była okazją do umocnienia więzi koleżeńskich, lepszego poznania się oraz rozwijania samodzielności. Nocnym szeptom, śmiechom i żartom nie było końca. Wszyscy wspaniale się bawili.

            Serdecznie dziękujemy niezawodnym rodzicom za pomoc w realizacji programu imprezy, a uczestnikom za wspólnie spędzony czas. Już czekamy na przyszłoroczne spotkanie!



          Bieg Niepodległości

          Ku czci Niepodległej 

          10.11.2017 r. najmłodsi członkowie społeczności szkolnej ZPO w Dylewie postanowili na sportowo uczcić 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.   Ubrani w białe lub czerwone koszulki wzięli udział w II Szkolnym Biegu Niepodległości. Była to również okazja do popularyzacji biegania jako najprostszej formy aktywności oraz sposób przekazania wiedzy historycznej. Start biegu miał miejsce o godz. 11.11, a trasa liczyła 123 m. 

           Zwycięzcy Kacper Malon klasa 1, Anastazja Krapa – klasa 2 i Łukasz Deptuła -klasa 3 zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, a wszyscy pozostali uczestnicy gromkimi brawami. 

          Imprezę przygotowały nauczycielki I etapu edukacyjnego: P. G.Gąska, I. Gwiazda, J.Małkowska, A. Kubeł.

          Wszystkim serdecznie dziękujemy za aktywne włączenie się realizację przedsięwzięcia.



          Apel

          AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

          11 listopada obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe, związane z odzyskaniem w 1918 r. niepodległości po 123 latach zaborów. Jest to dzień szczególny. Z tej okazji 10 listopada 2017 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Dylewie odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie klasy V, szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum pod kierunkiem p. Edyty Laskowskiej i p. Edyty Prusińskiej oraz chór szkolny wraz ze skrzypaczką -Aleksandrą Szkopińską pod kierunkiem p. Agnieszki Grzyb.

          Uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny pt. „Pisk Białego Orła”, Fabuła została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która przeżywa wojenną traumę - wymarsz ojca i dwóch synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos - pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność. Spektakl poruszył nawet najmłodsze serduszka i przypomniał nam o miłości do Ojczyzny.



          Obraz

          „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki"

          Od kwietnia do listopada 2017 r. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu realizuje projekt pn. „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki”, który uzyskał dofinansowanie z projektu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego- "Promocja literatury i czytelnictwa". To jeden z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest rozwój i promocja literatury, czytelnictwa oraz wspieranie wydawania i popularyzacji wartościowych czasopism kulturalnych. Projekt zakłada przeprowadzenie wielu działań, m.in. konkurs plastyczny . 

          Julia Kord - uczennica klasy II Gimnazjum wzięła udział w konkursie -"Pokaż, że czytasz". Polegał na stworzeniu plakatu, zachęcającego do spędzania wolnego czasu z książką, zamiast przed telewizorem czy grami komputerowymi Na ogłoszony w ramach realizacji projektu konkurs nadesłano 54 prace z całej Polski i kilka w z zagranicy. Julia zajęła zaszczytne III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
          Tekst: Agnieszka Grzyb



          Pasowanie pierwszoklasistów

          PASOWANIE NA PIERWSZOKLASITÓW

          26 października odbyło się oficjalne włączenie do społeczności uczniowskiej 11 uczniów z klasy pierwszej. Uroczystość odbyła się w obecności pani dyrektor Elżbiety Cekały, wicedyrektor pani Anny Kubeł, zaproszonych gości : Wójta Gminy Kadzidło-pana Dariusza Łukaszewskiego, dyrektor Banku PKO BP w Kadzidle -pani Aliny Sadłowskiej, przewodniczącej Rady Rodziców pani Renaty Domian oraz licznie zebranych Rodziców. 
          Pierwszaki z udziałem starszych koleżanek z klasy IV, pod okiem wychowawczyni p. Jolanty Małkowskiej zaprezentowały bogaty i różnorodny program artystyczny. Uczniowie udowodnili, że bardzo kochają swoją ojczyznę, są muzykalni i znają przepisy ruchu drogowego. Po krótkiej części artystycznej pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły, następnie pani dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia.
          Przyjmując pierwszaki do społeczności szkolnej zaproszeni goście życzyli im wytrwałości w nauce, dużo radości z osiąganych sukcesów i samych szóstek.
          Każdy pierwszoklasista otrzymał dyplom i drobne upominki. Zdjęcia pamiątkowe i słodki poczęstunek zakończyły uroczystość.



          Warsztaty z kiszenia kapusty

          • Kiszenie kapusty

          • Uczniowie naszej szkoły już po raz drugi uczestniczyli w kiszeniu kapusty na zimę. Podczas spotkania mogliśmy  dowiedzieć się, jak dawniej wyglądał na Kurpiach proces kiszenia kapusty. Było to wydarzenie rodzinne, przygotowywano beczkę, wyparzano ją, wspólnie krojono kapustę oraz ubijano lub udeptywano. Wśród naszych uczniów nie zabrakło odważnych,którzy kapustę udeptywali . Mogliśmy  także spróbować swoich sił w robieniu fafernuchów, a później spróbować własnych wyrobów.  



          Akademia z okazji Dnia Papieskiego

          Dzień Papieski

          XVII Dzień Papieski to święto całego polskiego Kościoła. Gromadzimy się wówczas, aby oddać hołd wdzięczności za to, że Ojciec Święty był i nadal jest wśród nas wielką osobowością i na zawsze zostanie piękną częścią naszej pamięci i wzorem do naśladowania. 7 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej akademii poświęconej św. Janowi Pawłowi II. Tegorocznym uroczystościom przyświecało hasło „Idźmy naprzód z nadzieją”. Część artystyczną przygotowali uczniowie z klasy VI pod opieką wychowawcy Agnieszki Grzyb i katechetki Hanny Bakuła. Swe wokalne i muzyczne umiejętności zaprezentował chór naszej  szkoły.  Zgromadzeni uczniowie udowodnili, że są bardzo dumni z tego, że ich szkoła nosi imię Jana Pawła II.   Akademia została również zaprezentowana 08.10.2017r. w parafialnym kościele pod wezwaniem  NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Dylewie.



          Zdjęcie ilustrujące

          3 października 2017r. uczniowie klas 1-3 SP w Dylewie wraz z wychowawczyniami wzięli udział w II edycji happeningu pod hasłem "Drogowe znaki znają dzieciaki". Maluchy przemaszerowały ulicami swojej miejscowości. Przedsięwzięcie to miało na celu edukację dzieci w aspekcie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto uczniowie niosąc własnoręcznie wykonane znaki drogowe i transparenty z napisami min. ZWOLNIJ!, PRĘDKOŚĆ ZABIJA! chcieli zwrócić uwagę kierujących pojazdami na zachowanie szczególnej ostrożności.

          Reakcje z jakim spotkali się uczestnicy happeningu dowodzą, iż akcja odniosła pozytywny skutek.



          EDWARD 2017”

          W czwartek 21 września 2017 obchodzony był Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na drogach. Akcja realizowana była na terenie wszystkich krajów europejskich pod nazwą „EDWARD 2017”. Promowała ona „wizję zero”, czyli dążenie do zmniejszenia liczby wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym do zera.  Mimo, iż założenie to jest niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce, to uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie włączyli się do tej akcji. Uczestnicy promowali bezpieczństwa przez kierujących i pasażerów oraz nietrzeźwość kierujących.

          Szkoła znajduje się w pobliżu ruchliwej drogi krajoeństwo w ruchu drogowym. Wraz z transparentami udali się na halę, gdzie pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się rowerzystów i  pieszych po drogach przeprowadził  mł. asp. Mariusz Święcki.  Hasła przygotowane przez dzieci dotyczyły ważnych problemów ruchu drogowego tj. nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, niekorzystanie z pasów bezpieczewej, dlatego zwieńczeniem miał być przemarsz ulicami Dylewa. Pogoda popsuła nam te  działania, ale uczniowie otrzymali zapewnienia, że sfinalizujemy akcję.



          Obraz

          • NOWE STROJE DLA NASZYCH SPORTOWCÓW

          • Uczniowie reprezentujący naszą szkołę w zawodach sportowych otrzymali nowe stroje ufundowane przez Wójta Gminy Kadzidło Pana Dariusza Łukaszewskiego.  27 września na szkolnym apelu  odbyło się oficjalne wręczenie tychże strojów. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi za dotychczasowe wsparcie i prosimy o jeszcze.



          OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W KONKURSACH MATEMATYCZNYCH

          SZKOŁA PODSTAWOWA

          SZYMON SADŁOWSKI

          • WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE ,,ORZEŁ MATEMATYCZNYM''
          • WYRÓŻNIENIE W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE ,, KANGUR MATEMATYCZNY''

          AMELIA SZKOPIŃSKA

          • WYRÓŻNIENIE W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE ,, KANGUR MATEMATYCZNY''

          PUBLICZNE GIMNAZJUM

          ALEKSANDRA SZKOPIŃSKA

          • WYRÓŻNIENIE W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE ,, KANGUR MATEMATYCZNY''
          • II MIEJSCE W POWIATOWYM KONKURSIE MATEMATYCZNYM ,, I serce MATH''

          OPIEKUNOWIE: EDYTA LASKOWSKA, AGNIESZKA SADŁOWSKA



          Spotkanie ze strażakami

          • Próbna ewakuacja

          • W dniu 13 września 2017 roku  w Zespole Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie  w porozumieniu z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce przeprowadzone zostały ćwiczenia ewakuacyjne dla  uczniów    i pracowników szkoły. Założono, że źródło pożaru (specjalnie przygotowane wcześniej zadymienie) znajduje się na korytarzu przy bibliotece .
            O godzinie 12.00 zgodnie z „Instrukcją Bezpieczeństwa Pożarowego” alarm został ogłoszony trzema dzwonkami oraz nawoływaniem do ewakuacji. Reakcja była natychmiastowa. Uczniowie  z nauczycielami oraz pracownikami obsługi i administracji w pośpiechu, ale bez paniki opuścili najbliższymi wyjściami ewakuacyjnymi budynek. W trakcie ewakuacji uczniów i pracowników szkoły – Pani Dyrektor Elżbieta Cekała telefonicznie powiadomiła Państwową Powiatową Straż Pożarną o prowadzonych ćwiczeniach. 

            W tym czasie wszyscy zebrali się w wyznaczonym miejscu, oddalonym od zagrożenia – na boisku przy hali, gdzie informowali p. Dyrektor o ewakuowanej liczbie uczniów i pracowników (ewakuowano 143 uczniów, 17 nauczycieli, 10 pracowników obsługi w czasie niespełna 2 minut). Na miejsce skierowano zastęp jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Dylewa, które wkroczyły do szkoły. Cała akcja trwała zaledwie 12 minut i zakończyła się sukcesem. Zlikwidowano zagrożenie i ugaszono  domniemany  pożar.   
            Przeprowadzone ćwiczenia miały na celu sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się    w sytuacji zagrożenia pożarem uczniów i pracowników szkoły. Ponadto uczniowie i pracownicy mieli możliwość przypomnienia sobie zasad postępowania na wypadek pożaru. Po zakończeniu działań dowódca OSP Pan Stanisław Kur zaprezentował zebranym uczniom sprzęt strażacki, a całą akcję omówił z panią Dyrektor.

            Serdecznie dziękujemy Komendantowi Gminnemu OSP w Kadzidle Panu Zdzisławowi Parzychowi oraz Komendantowi OSP  w Dylewie Panu Stanisławowi Kur, a także Panom Strażakom za pomoc w organizacji oraz przeprowadzeniu praktycznych ćwiczeń ewakuacyjnych na terenie naszej szkoły.



          Poczet sztandarowy

           

          Uroczyste poświęcenie

          Skweru Pamięci Męczeństwa Kresowian

           

           

          fot. UG Kadzidło

           



          Rozpoczęcie Roku

          • 04.09.2017 UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018