• MYŚLI NASZEGO PATRONA

    • "Dlatego też pragnę, drodzy młodzi przyjaciele, byście dziś z nowymi siłami i nowym zapałem "czynili pokój" na drodze sprawiedliwości, wolności i miłości". 

     Jan Paweł II 

    • ANDRZEJKI 2022

    • Nowa galeria ANDRZEJKI 2022 została dodana do albumu fotograficznego

     Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. 

     Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.


     W naszej szkole dn. 25.11.2022 r. w godzinach od 16.00 - 20.00 odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską, a dla uczniów klas młodszych w godzinach przedpołudniowych. Zabawę uświetniły przeboje disco  i muzyki współczesnej. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Piękne wróżki z magiczną kulą i czarodziejską laską przepowiadały przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii.
     Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

     Dziękujemy, SU

    • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

    • Nowa galeria DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA została dodana do albumu fotograficznego

     „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” 

     Pluszowy miś to zabawka, która towarzyszy dzieciom przez długie lata. Ta popularna przytulanka jest powiernikiem dziecięcych tajemnic, smutków i radości.

     Już od rana 25 listopada, wraz z dziećmi pojawiły się w szkole misie – misie małe, średnie, duże i te bardzo duże.

     Przedstawiciele samorządu uczniowskiego przeprowadzili wśród uczniów konkurs plastyczny pt. „Mój przyjaciel miś”, który został tego dnia rozstrzygnięty, a wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody. Na koniec  wszyscy uczniowie i wszystkie misie stanęły do wspólnej fotografii.

     Ulubiony pluszowy przyjaciel niewątpliwie umilił dzieciom czas spędzony w szkole.

     Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!   SU

      

      

    • Dzień życzliwości.

    • Nowa galeria Dzień życzliwości. została dodana do albumu fotograficznego

     21 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, którego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość i wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.

     Tego dnia przyszliśmy do szkoły w ubraniach koloru żółtego lub z dowolnym żółtym elementem, ponieważ żółty to kolor radości i optymizmu. Na drzwiach każdej klasy umieściliśmy pozdrowienia, które można było odrywać i przekazywać dalej.  Wszyscy uczniowie napisali miłe słowa lub pozdrowienia na piórach, z których utworzyliśmy skrzydła życzliwości. Stanowiły one znakomite tło do pięknych zdjęć. W każdej klasie w drodze tajnego głosowania wybrano Króla i Królową Życzliwości. Zwycięzcy z dumą nosili wręczone im żółte szarfy. Zaszczytny tytuł Królowej Życzliwości otrzymały także Pani Dyrektor i Pani Wicedyrektor, które wspierają wszystkie działania Samorządu Uczniowskiego.

     Był to wyjątkowy dzień, przypominający wszystkim, że proste słowa i małe gesty mają wielką moc.

                                      

    • SZKOŁA DO HYMNU

    • Nowa galeria SZKOŁA DO HYMNU została dodana do albumu fotograficznego

     Podobnie jak w ubiegłych latach przystapiliśmy do akcji wspólnego odśpiewania hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku był to czwartek, 10 listopada.W ten sposób chcieliśmy włączyć się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

    • Wycieczka klas 2, 3 i 4 do Warszawy

    • Nowa galeria WYCIECZKA DO WARSZAWY 2022 została dodana do albumu fotograficznego

     Które dziecko nie lubi słodyczy?  Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna … dlatego pierwszym punktem programu naszej wizyty w Warszawie była w Manufaktura cukierków, gdzie mogliśmy nie tylko kupić pyszne cukierki, ale również zobaczyć, jak one powstają i własnoręcznie wykonać swojego lizaka.  Karmelki powstają zgodnie XVII wieczną tradycją. Do wyboru jest ich blisko 80 smaków oraz 150 wzorów, wśród nich między innymi uśmiechnięte buźki, owoce a nawet postacie z kreskówek.

     Po tym słodkim spotkaniu udaliśmy się Muzeum „Świat Iluzji” . Jest to przestrzeń edukacyjna w której dzieci uczyły się poprzez zabawę. Nasi przewodnicy dostosowali program do wieku uczniów, dzięki czemu podróż po zagadkowym świecie była bardzo fascynująca.

     Bardzo ciekawym punktem naszej wycieczki była niezwykła eskapada szlakiem baśniowym.  Dzieci miały miały okazję spotkać króla Zygmunta III Wazę, mistrza Jana Twardowskiego, straszliwego Bazyliszka,  Syrenkę Warszawską, Kataryniarza. Poznały również historię Gołębiarki o złotym sercu z ul. Piwnej. Odwiedziliśmy też  Archikatedrę św. Jana, gdzie znajduje się opromieniona niezwykłą legendą średniowieczna figura Chrystusa o cudownych włosach. Wiele ciekawości wzbudził w nas Barbakan, mury miejskie i fosa, przy tej okazji dowiedzieliśmy się jak wyglądała obrona dawnych miast przed wrogami oraz o roli kata w życiu historycznej Warszawy. Znalazło się również miejsce na krótką lekcję historii na poważnie - odwiedziliśmy Pomnik Małego Powstańca.

     Zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń i wzbogaceni w nową wiedzę z różnych dziedzin wróciliśmy do Dylewa.

                

    • SZKOŁA PAMIĘTA

    • Nowa galeria SZKOŁA PAMIĘTA została dodana do albumu fotograficznego

     Uczniowie kl. VI wraz z wychowawczynią  włączyli się do akcji organizowanej przez Ministra Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia, uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

     Postanowiliśmy przybliżyć postać jednego z najwybitniejszych działaczy podziemia, żołnierza Obwodu Ostrołęka Armii Krajowej, komendanta Warszawskiego  XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego - Józefa Kozłowskiego ps. Las

     Poprzez prezentację multimedialną uczniowie poznali postać ppor Kozłowskiego jego działalność wojenną i powojenną  do 1948r. na terenach Kurpiowszczyzny. Następnie obejrzeli film pokazujący   schrony partyzanckie w gminie Kadzidło oraz krótką rekonstrukcję wydarzeń z czerwca 1948r.

     Na koniec odbyła się krótka dyskusja. Podzieliliśmy się przemyśleniami i refleksjami. Była to ciekawa lekcja historii.

    • BohaterON

    • Nowa galeria BohaterON została dodana do albumu fotograficznego

     BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski  poprzez wysyłanie symbolicznych kartek z życzeniami.

     Powstanie Warszawskie to symbol waleczności i męstwa dla mieszkańców Warszawy, którzy w 1944r.  stanęli do nierównej walki ze znienawidzonym wrogiem pragnąc wolności, wolnej Polski.

     Projekt w realizację którego włączyła się również nasza szkoła, ma edukować młode pokolenie bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną

      

     Akcja polegała na przeprowadzeniu w październiku lekcji historii w klasie 7 i 8  na podstawie scenariusza i materiałów przesłanych przez organizatora” Co za historia”- powstanie warszawskie. Uczniowie wirtualnie przemierzyli zniszczoną Warszawę oglądając krótki film „Miasto Ruin” lot nad zniszczoną Warszawą, a także przypomnieli współczesne miejsca upamiętniające powstańczy zryw, poznali  biogramy wybranych żyjących Powstańców, ich wspomnienia z obrony stolicy i walki z okupantem.

     Następnie uczniowie wyrazili swój hołd bohaterom poprzez przygotowanie według własnego  pomysłu pocztówek z życzeniami, podziękowaniami, za to, że dzięki Nim mogą żyć,  uczyć się w wolnej Polsce. Uczniowie swoje prace  przesłali pod adres organizatora.

     Wszystkie prace zostały wyeksponowane w szkole pod hasłem „BohaterOn w twojej szkole” – Kartka dla Powstańca

    • PRZERWA NA CZYTANIE

    • Nowa galeria PRZERWA NA CZYTANIE została dodana do albumu fotograficznego

     W piątek 28 października nasza szkoła wzięła udział w III Międzynarodowej edycji VII ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie” – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie realizowano w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

     Celem akcji była:

     - promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej,

     - pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe,

     - zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu,

     - integracja środowiska lokalnego.

     W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Niektórzy sięgnęli po swoje ulubione woluminy, inni zaś wypożyczyli przed lekcjami książki z biblioteki.

     Na przerwie po 1. i 2. lekcji na świetlicy stworzyliśmy wąż czytelniczy – czytaliśmy książkę Jacka Leonkiewicza „Okruszek rusza na Kraj świata”. Najmłodszym uczniom (nie czytającym samodzielnie) czytał bibliotekarz w tzw. Strefie Czytania. Przedszkolaki również brały udział w akcji. Między zajęciami słuchały opowiadań czytanych przez uczennice klasy ósmej.

     W akcję włączyło się  98 osób. Wynik jest zadowalający, ale mógłby być dużo lepszy. Mam nadzieję, że za rok będzie nas więcej.

     Niech ten dzień będzie wyjątkowy, spędzony inaczej niż wszystkie.

      

     Koordynator: Bogumiła Michalak

    • Wycieczka przedszkolaków

    • Nowa galeria Wycieczka przedszkolaków została dodana do albumu fotograficznego

     19 pażdziernika 2022r grupa pięcio i sześciolatków wzięła udział w kreatywnych warsztatach, które odbyły się w sali zabaw Hopla w klocki w Ostrołęce. Dzieci wykonały samodzielnie świece parafinowe pod czujnym okiem Pań animatorek, starannie dobierały dekoracje, które zostały zatopione w świecy.
     Po wyczerpującej pracy nastał czas  zabawy. Dzieci zamieniły się w konstruktorów, inżynierów wykorzystując różnorodne klocki.
     Powstały bardzo ciekawe budowle. Miłe spędziły czas w sali zabaw.

    • Ślubowanie klasy 1 18.10.2022

    • Nowa galeria ślubowanie klasy 1 2022 została dodana do albumu fotograficznego

     18 października br. w naszej placówce odbyła się uroczystość PASOWANIA NA UCZNIA. To wydarzenie zgromadziło w progach naszej placówki znamienitych gości: Pana Dariusza Łukaszewskiego – Wójta Gminy Kadzidło, Panią Hannę Politowską – dyrektora  placówki, Panią Annę Kubeł – vice dyrektora, nauczycieli oraz rodziców i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

             Na początku odświętnie ubrani i podekscytowani pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne udowadniając, że są godni zaszczytnego miana ucznia Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie. Po części artystycznej, powtarzając za wychowawczynią Panią Grażyną Gąska, ślubowali na sztandar szkoły być dobrymi Polakami, wzorowymi uczniami i kolegami. Następnie Pani dyrektor Hanna Politowska symbolicznym ołówkiem pasowała bohaterów uroczystości na pełnoprawnych członków braci szkolnej. Kolejną miłą i budzącą wiele entuzjazmu częścią uroczystości było wręczenie upominków ufundowanych przez Pana Dariusza Łukaszewskiego – Wójta Gminy Kadzidło oraz Radę Rodziców. Na zakończenie zaproszono wszystkich zgromadzonych na słodki poczęstunek przygotowany przez grono rodziców. Serdecznie dziękujemy im za wkład pracy w przygotowanie uroczystości.

             Był to wyjątkowy dzień dla wszystkich pierwszoklasistów. Życzymy im wielu sukcesów w szkole i grona wiernych przyjaciół.

      

     FILM

    • DEN 2022

    • Nowa galeria DEN 2022 została dodana do albumu fotograficznego

     13 października w naszej szkole obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Za sprawą Samorządu Uczniowskiego i klasy 8 był to niezwykły dzień, pełen wrażeń i radości, który na długo pozostanie wszystkim w pamięci. W udekorowanej sali spotkali się pedagodzy, rodzice, uczniowie i pozostali pracownicy szkoły,  by wspólnie świętować. Swoją obecnością zaszczycił nas również Ksiądz Proboszcz. Podczas części artystycznej uczniowie w krótkim skeczu w zabawny ale i dosadny sposób pokazali jak wyjątkowymi ludźmi są nauczyciele. Na zakończenie  Samorząd Uczniowski złożył wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia i wręczył  drobne upominki. 

      

      

    • XXII DZIEŃ PAPIESKI

    • Nowa galeria XXII DZIEŃ PAPIESKI została dodana do albumu fotograficznego

     XXII DZIEŃ PAPIESKI

     „Blask Prawdy”.

                    13 października 2022 r. w kościele parafialnym pod wezwaniem  NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Dylewie odbyła się akademia upamiętniająca XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy”. Uczniowie klas 6 i 7 pod kierunkiem wychowawczyń, Doroty Prusaczyk i Małgorzaty Faderewskiej, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który przybliżył zgromadzonym sylwetkę św. Jana Pawła II – patrona naszej szkoły. Chór szkolny pod przewodnictwem pani Agnieszki Grzyb zapewnił oprawę muzyczną. Akademia z okazji XXII Dnia Papieskiego była dla całej społeczności szkolnej szczególną uroczystością, pełną wzruszeń i refleksji o naszym ukochanym papieżu. Po zakończeniu uroczystości w kościele dyrekcja szkoły, zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele oddali hołd papieżowi Janowi Pawłowi II składając kwiaty oraz wykonane przez uczniów papieskie chorągiewki pod tablicą pamiątkową znajdującą się przed budynkiem szkoły. W tak uroczystym dniu uczniowie pełnili również wartę honorową przy popiersiu patrona.

     GALERIA 

    • Kurpie Zielone w Literaturze

    • Nowa galeria Kurpie Zielone w Literaturze została dodana do albumu fotograficznego

     Dnia 7. 10. 2022r.w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kadzidle im. Wojciecha Woźniaka odbyły się eliminacje GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO "KURPIE ZIELONE W LITERATURZE" dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych.

      Do konkursu przystąpiło 21 uczestników ze Szkół Podstawowych Gminy Kadzidło. W recytacji wzięło udział 16 recytatorów. W kategorii gadka kurpiowska 5 gawędziarzy. Nasza szkołę reprezentowało 8 uczniów.

     Komisja w składzie: Bożena Załęska – przewodniczący, Anna Wołosz i Krystyna Łaszczych oceniła występy uczniów i przyznała nagrody.

     Maja Jaworska, uczennica klasy VII , otrzymała I miejsce i będzie reprezentować Gminę Kadzidło na eliminacjach międzygminnych, które odbędą się 25 października 2022 r. w CK-BiS w Lelisie. Komisja przyznała również wyróżnienia, które otrzymała Anastazja Krapa – kl.VII i Nadia Butler- kl.V.

     Uczniów do konkursu przygotowywały: p. J. Szymczyk i p. Ewa Wiśniewska.

     Wszystkim uczestnikom i opiekunom gratulujemy!

      

    • Pielgrzymka na Jasną Górę.

    • Nowa galeria Pielgrzymka na Jasną Górę. została dodana do albumu fotograficznego

     6 października 2022r. uczniowie klas 5-8 oraz nauczyciele uczestniczyli w XXII Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Największe wrażenie zrobiła na nas ogromna liczba uczestników (ponad 5,5 tysiąca uczniów z ponad 160 szkół), którzy zapełnili niemal całe jasnogórskie błonia i wały. W oczekiwaniu na Mszę Świętą mogliśmy posłuchać ojca Łukasza Buksy – franciszkanina, który głosi Słowo Boże w niekonwencjonalny sposób – za pomocą muzyki, zachęcając młodych do poszukiwania w życiu dobra, otwierania swoich serc na dialog z rówieśnikami, rodzicami, nauczycielami. Mówił, że rozrywki, które proponuje dzisiejszy świat, mogą czasem zamykać taką możliwość. Jego koncert ewangelizacyjny na jasnogórskich wałach spotkał się z dużym entuzjazmem i żywiołową reakcją zebranych. O godzinie 11.00 odprawiona została msza św. w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkół im. Jana Pawła II, której przewodniczył biskup diecezji radomskiej ks. Marek Solarczyk – opiekun szkół noszących imię papieża-Polaka. Modliliśmy się także o pokój oraz za ukraińskich rówieśników którzy są w naszych szkołach jak i tych którzy pozostali w swojej ogarniętej wojną ojczyźnie. Duszpasterz rodziny szkół papieskich zachęcał młodych, by przeżywali życie z Jezusem, umieli dostrzegać dobro, jego blask w ludziach i wydarzeniach, z oddaniem troszczyli się o drugiego człowieka. Po Mszy świętej zawierzyliśmy Matce Bożej całą społeczność szkoły. Akt Zawierzenia zawiśnie na szkolnym korytarzu. Odczytano też list pielgrzymów do papieża Franciszka z zapewnieniem o modlitwie, szczególnie w intencjach Kościoła, papieża, naszej Ojczyzny, szkół im. Jana Pawła II i pokoju zwłaszcza u naszych wschodnich sąsiadów.

     Na zakończenie spotkania zostały wręczono nagrodę dla autorki graficznego obrazu tegorocznego spotkania. Nasi uczniowie pięknie uczestniczyli w całej uroczystości, która umocniła łączność z Rodziną Szkół noszących imię Jana Pawła II. Pielgrzymka na Jasną Górę była dla nas przygotowaniem do Dnia Papieskiego, który obchodzony będzie 16 października pod hasłem: „Blask Prawdy”.  Ma ona dla nas wszystkich także bardzo wielkie znaczenie duchowe, gdyż dała nam możliwość spotkania uczniów, opiekunów, dyrektorów i rodziców ze szkół mających imię Jana Pawła II. Na Jasnej Górze w intencji naszej społeczności szkolnej zostanie odprawiona Msza Święta. Cieszymy się, że dopisała nam piękna pogoda i że mogliśmy wziąć udział w pielgrzymce.  Mamy nadzieję, że za rok będziemy tam znowu.

      

     Dziękujemy Panu Wójtowi Dariuszowi Łukaszewskiemu za okazaną życzliwość. 

      

    • Dzień Chłopaka

    • Nowa galeria Dzień Chłopaka klasa została dodana do albumu fotograficznego

     Samorząd Uczniowski zadbał o to, aby 30 września był dniem wyjątkowym. Wszyscy chłopcy otrzymali życzenia od dziewcząt, a Ci, którzy założyli krawat lub muszkę dodatkowo dostali specjalny bon do wykorzystania na kartkówce lub sprawdzianie. Wieczorem odbyła się dyskoteka dla klas 4 - 8, która dostarczyła  uczniom mnóstwo radości.

      

     GALERIA