• Dla rodziców

•         Pierwsze kontakty dziecka z książką rozpoczynają się już w okresie przedpiśmiennym i polegają na traktowaniu książki jako zabawki, przedmiotu do manipulowania. W miarę dorastania, zdobywania estetycznych doświadczeń,  pojawia się i rośnie świadomość specyficznej funkcji słowa w literaturze. Dokonuje się to przez słuchanie jak dorośli mówią do dziecka, opowiadają mu różne historię, śpiewają piosenki i wreszcie czytają książki. Sposób czytania, rozumienia    i przeżywania wartości związanych z książką zaprezentowany przez osobę czytającą decyduje o jego przyszłych zainteresowaniach literaturą. Pojawiające się w utworach sposoby zachowania, pozytywne postawy wobec życia, właściwego stosunku do ludzi, utrwalają się w psychice dziecka, tworząc tym samym określone cechy jego osobowości, kształtują jego zachowanie, nawyki, przekonania, charakter, jak również pomagają dokonać wyboru.

Od każdego kontaktu z książką prowadzi droga pobudzająca działanie dziecka: do nauki tekstu na pamięć, odtwarzanie jego treści w zabawie lub podjęcie zawartej w tekście inspiracji do tańca, biegu, podskoków. Dzięki literaturze dziecięcej można dostarczyć małemu człowiekowi wiedzy o innych ludziach, jego przeżyciach, o faktach, o kulturze i obyczajach różnych narodów,        o przyrodzie i pięknie krajobrazu.

Tekst literacki przedstawiany dzieciom przemawia do dzieci językiem emocjonalnym pobudzającym procesy uczuciowe i wywołującym bogate wyobrażenia, zmusza także do refleksji i ustosunkowania się do przedstawionych wydarzeń i postaci.
                 Dokonując oceny postępowania postaci literackich dziecko zdobywa umiejętność samooceny, uczy rozróżniać prawdę od fałszu, dobra od zła, wyzbywa się egoizmu, uwrażliwia na cierpienia innych- a sytuacje komiczne wywołają śmiech i radość.
                 Wspólna głośna lektura wpływa nie tylko na rozwój emocjonalny dziecka, ale także sprzyja: rozwijaniu komunikacji językowej dziecka , wzbogacaniu słownictwa , poprawności gramatycznej i stylistycznej wypowiedzi , kształceniu mowy ekspresyjnej oraz budzi zainteresowanie nauką czytania.

Reasumując głośne czytanie dziecku:

• Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem,
            • Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,
            • Rozwija język, pamięć i wyobraźnię,
            • Uczy myślenia, poprawia koncentrację,
            • Poszerza wiedzę ogólną, rozbudza zainteresowania,
            • Wzmacnia samo uznanie dziecka,
            • Uczy wartości moralnych,
            • Rozwija wrażliwość i empatię,
            • Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera,
            • Kształtuje na całe życie nawyk czytania                    i zdobywania wiedzy.

My jako dorośli musimy pamiętać, że czytanie powinno się kojarzyć dziecku z radością, a nigdy              z przymusem, stresem, nudą lub karą. Wybierajmy          do czytania tylko te książki, które:

• Mają sens i są dla dziecka ciekawe,
            • Są napisane lub przetłumaczone poprawną polszczyzną,
            • Uczą racjonalnego myślenia,
            • Uczą szacunku wobec ludzi, innych istot, prawa,
            • Promują pozytywne, godne do naśladowania wzorce zachowań,
            • Są dostosowane do wrażliwości dziecka-             nie wzbudzają niepokojów i lęków,
            • Budują pozytywny stosunek do świata i wiarę        w siebie.

Głośne czytanie jest szansą na zbudowanie mocnej więzi dorosłego z dzieckiem i zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka ( dobre samopoczucie psychiczne i moralne, umiejętność racjonalnego myślenia oraz budowania dobrych i trwałych związków z ludźmi).

Dlatego też czytajmy, czytajmy, czytajmy…..

• Stwórz razem z dzieckiem KSIĄŻKĘ DLA TRZECH ZMYSŁÓW

• Potrzebne będą:

koszulki foliowe do segregatora formatu A5 lub A4, różne drobne, kolorowe przedmioty z różnorodną fakturą powierzchniową (np. kasza, nasiona, ryż, makarony, żołędzie, małe kasztany, groch, małe suche liście, koraliki, kapsle, guziki, kawałki grubej włóczki lub kolorowe nitki, folia błyszcząca, kolorowe spinacze biurowe, konfetti, pocięte rurki do napojów, gąbka, bibuła, patyczki plastikowe, kolorowe kartki papieru itp.), taśma klejąca.

Każde dziecko wykonuje według własnego pomysłu strony do książki dla trzech zmysłów – dotyku, wzroku i słuchu. Do koszulki foliowej należy włożyć różne drobne przedmioty, które mogą zaciekawić i przyciągnąć uwagę użytkowników książki. W folii umieszczamy kilka małych przedmiotów tak, aby można je było dokładnie obejrzeć, dotknąć każdy z osobna, poruszać i usłyszeć wydawane przez nie odgłosy. Po umieszczeniu zawartości wewnątrz foliowej koszulki zaklejamy jej brzegi taśmą klejącą.
                   Gdy dziecko wykona kilka stron, możemy je połączyć grubą włóczką lub kolorowym sznurkiem, tworząc ciekawą książkę dla trzech zmysłów.

Opis zabawy pochodzi z książki: R. Domań, Metody pedagogiki zabawy w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, Lublin: Wydawnictwo PRZEDSZKOLAK 2003, s. 37.

• Zabawy rozwijające słownictwo  do wykonania z dzieckiem w domu

• ZBĘDNE SŁOWO
          • Jest to zabawa ćwicząca pamięć.

Dziecko podaje 5 dowolnych wyrazów, które rodzic zapisuje na paskach papieru. Można tu wykorzystać wyrazy z trudnością ortograficzną. Zadanie dziecka polega na zapamiętaniu tych słów przez ułożenie krótkiego ustnego opowiadania i przedstawienie go jako filmu rysunkowego. Po wykonaniu dziecko prezentuje swoją pracę.

Kolejna runda polega na słuchaniu słów wypowiadanych przez rodzica i odpowiednim reagowaniu np. klaśnięcie kiedy pada słowo wcześnie zapisane na pasku papieru.

• CO ZJEM DZISIAJ NA ŚNIADANIE?
          • Jest to zabawa ćwicząca pamięć i utrwalająca kolejność liter w alfabecie.

Rozpoczyna rodzic, który mówi "dzisiaj zjem na śniadanie........ a" jak "Arbuz". Następnie dziecko powtarza regułkę "dzisiaj..." podając nazwę potrawy rozpoczynającej się kolejną literą alfabetu. W początkowej fazie rodzic może pokazywać kolejne litery alfabetu.