•  ROK SZKOLNY 2017/2018 

    

   Kliknij obrazek , aby poznać więcej aktualności 

    • „Żeby zdrowe zęby mieć”

    • Co lubią zęby? Jak dbać o zęby? Co jeść, a czego unikać aby mieć zdrowe zęby? Na te wszystkie pytania udzieliła odpowiedzi pani stomatolog Ewelina Janczewska z EWELDENT Stomatologia Rodzinna w Ostrołęce, która to w dniu 08.12.2017r. odwiedziła Przedszkole Samorządowe i Szkołę Podstawową w Zespole Placówek Oświatowych w Dylewie. Pani Ewelina oprócz pokazu prawidłowego szczotkowania zębów, pogadanki i bajki profilaktycznej dokonała przeglądu zębów dzieci. Profesjonalne podejście pani Eweliny do małego pacjenta zaskutkowało tym, że minął dzieciom strach przed wizytą u dentysty. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem słuchały i oglądały wszystkie działania profilaktyczne dotyczące zębów. Miały również okazję poćwiczyć prawidłowe szczotkowanie zębów na ogromnych, plastikowych szczękach, które przyniosła pani dentystka. Mamy nadzieję, że spotkanie to zmotywuje wszystkie dzieci do systematycznego dbania o zęby. Dzieci z naszego przedszkola i szkoły wiedzą jak należy dbać o zęby. Na zakończenie każde z dzieci otrzymało lusterko, naklejki oraz tubki pasty do zębów. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem przez wszystkie dzieci oraz wręczeniem bożonarodzeniowej choineczki i bombki dla pani stomatolog.

    • To już tradycja

    • W środę 06.12.2017r. w Zespole Placówek Oświatowych w Dylewie świetlica zamieniła się w fabrykę ozdób świątecznych.
     W ten Mikołajkowy dzień do przedszkola przybyli rodzice, aby wspólnie z dziećmi z Przedszkola Samorządowego i klasy 2 Szkoły Podstawowej w Dylewie wykonać ozdoby choinkowe. Na wstępie wszystkich zebranych przywitała Pani Dyrektor Elżbieta Cekała, która również złożyła życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Następnie wszyscy z wielkim zaangażowaniem zabrali się do pracy. Podczas warsztatów przybyli rodzice mieli okazję skosztować pierniczków własnoręcznie wykonanych i ozdobionych przez dzieci. Pod koniec tego miłego spotkania odwiedził nas również Mikołaj, który wręczył każdemu z dzieci prezencik.
     Warsztaty przebiegły w miłej, radosnej  i świątecznej atmosferze. Dzieci były zachwycone czasem spędzonym z najbliższymi.
    • Konkurs SKO pod hasłem ,,WARTO OSZCZĘDZAĆ"

    • 29 listopada w naszej szkole odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pod hasłem,,Warto oszczędzać", w którym udział wzięli chętni członkowie SKO. Celem konkursu było zachęcanie uczniów do systematycznego oszczędzania w Szkolnej Kasie Oszczędności, uświadamianie jakie korzyści płyną z oszczędzania, wskazanie oszczędzania jako jednego ze sposobów do spełniania marzeń. 
     Nagrody otrzymali:
     I grupa wiekowa:
     1 miejsce- Maja Jaworska
     2 miejsce- Julia Jaros
     3 miejsce- Karolina Krapa, Nikola Madrak i Anastazja Krapa
     II grupa wiekowa
     2 miejsce - Gabriela Butler i Rozalia Krapa

    •  DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 


    • W dniu 15 listopada 2017 r. w Przedszkolu Samorządowym w Zespole Placówek Oświatowych w Dylewie odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka". Podczas uroczystości dzieci z grup przedszkolnych zaprezentowały zgromadzonym gościom swoje umiejętności, które zdobyły podczas pobytu w przedszkolu. Śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze, zmagały się z zadaniami, które przygotowały dla nich wychowawczynie – p. Joanna Mrozek, p. Grażyna Gąska, p. Monika Płochocka i p. Beata Gwiazda. Po skończonych konkurencjach, które dzieci wykonały bezbłędnie również rodzice zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności. Następnie zaproszono panią wicedyrektor Annę Kubeł aby zaczarowała wszystkich w prawdziwych przedszkolaków. Dzieci złożyły Uroczystą Przysięgę, a ogromnym ołówkiem dokonał się akt pasowania przez panią wicedyrektor. W tym wspaniałym dniu nie tylko dzieci składały uroczyste obietnice, ale również rodzice składali uroczyste ślubowanie wobec swoich dzieci. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało dyplom i upominki, które przygotowali wspólnie rodzice, pani dyrektor i wychowawczynie. Po części artystycznej, wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Był to dzień pełen emocji i miłych wrażeń o czym świadczyły uśmiech i radość na twarzach dzieci i ich rodziców, którzy nie kryli zadowolenia z występu dzieci.

    • Noc w szkole    

    • Czy w szkole można czuć się jak w domu? Chyba tak, skoro z wielką przyjemnością można spędzić w niej noc jak to uczynili uczniowie klas 1-3 ZPO w Dylewie. 
     Piątkowy wieczór, 17.11.2017 r. zamiast otulić budynek szkoły mrokiem i ciszą, rozbrzmiewał gwarem wesołych rozmów, a wszystko to za sprawą dzielnych maluchów, które o godz 18.00 zaopatrzone w śpiwory, poduszki, prowiant i dobry humor stawiły się w progach placówki. Tu pod bacznym okiem wychowawczyń: P. G.Gąski, P. I Gwiazdy, P. J. Małkowskiej uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, zajęciach plastycznych i wspólnym przygotowywaniu posiłków. Zorganizowano również seans filmowy i dyskotekę.
      „Noc w szkole” była okazją do umocnienia więzi koleżeńskich, lepszego poznania się oraz rozwijania samodzielności. Nocnym szeptom, śmiechom i żartom nie było końca. Wszyscy wspaniale się bawili.
       Serdecznie dziękujemy niezawodnym rodzicom za pomoc w realizacji programu imprezy, a uczestnikom za wspólnie spędzony czas. Już czekamy na przyszłoroczne spotkanie!
    • Ku czci Niepodległej 

    • 10.11.2017 r. najmłodsi członkowie społeczności szkolnej ZPO w Dylewie postanowili na sportowo uczcić 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.   Ubrani w białe lub czerwone koszulki wzięli udział w II Szkolnym Biegu Niepodległości. Była to również okazja do popularyzacji biegania jako najprostszej formy aktywności oraz sposób przekazania wiedzy historycznej. Start biegu miał miejsce o godz. 11.11, a trasa liczyła 123 m. 

      Zwycięzcy Kacper Malon klasa 1, Anastazja Krapa – klasa 2 i Łukasz Deptuła -klasa 3 zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, a wszyscy pozostali uczestnicy gromkimi brawami. 

     Imprezę przygotowały nauczycielki I etapu edukacyjnego: P. G.Gąska, I. Gwiazda, J.Małkowska, A. Kubeł.

     Wszystkim serdecznie dziękujemy za aktywne włączenie się realizację przedsięwzięcia.

    • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

    • 11 listopada obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe, związane z odzyskaniem w 1918 r. niepodległości po 123 latach zaborów. Jest to dzień szczególny. Z tej okazji 10 listopada 2017 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Dylewie odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie klasy V, szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum pod kierunkiem p. Edyty Laskowskiej i p. Edyty Prusińskiej oraz chór szkolny wraz ze skrzypaczką -Aleksandrą Szkopińską pod kierunkiem p. Agnieszki Grzyb.

     Uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny pt. „Pisk Białego Orła”, Fabuła została osnuta wokół historii wiejskiej rodziny, mocno naznaczonej patriotyzmem, która przeżywa wojenną traumę - wymarsz ojca i dwóch synów na front. Ludzie ci ukrywają w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się biały orzeł, którego głos - pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność. Spektakl poruszył nawet najmłodsze serduszka i przypomniał nam o miłości do Ojczyzny.

    • „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki"

    • Od kwietnia do listopada 2017 r. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu realizuje projekt pn. „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki”, który uzyskał dofinansowanie z projektu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego- "Promocja literatury i czytelnictwa". To jeden z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest rozwój i promocja literatury, czytelnictwa oraz wspieranie wydawania i popularyzacji wartościowych czasopism kulturalnych. Projekt zakłada przeprowadzenie wielu działań, m.in. konkurs plastyczny . 
     Julia Kord - uczennica klasy II Gimnazjum wzięła udział w konkursie -"Pokaż, że czytasz". Polegał na stworzeniu plakatu, zachęcającego do spędzania wolnego czasu z książką, zamiast przed telewizorem czy grami komputerowymi Na ogłoszony w ramach realizacji projektu konkurs nadesłano 54 prace z całej Polski i kilka w z zagranicy. Julia zajęła zaszczytne III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
     Tekst: Agnieszka Grzyb
    • PASOWANIE NA PIERWSZOKLASITÓW

    • 26 października odbyło się oficjalne włączenie do społeczności uczniowskiej 11 uczniów z klasy pierwszej. Uroczystość odbyła się w obecności pani dyrektor Elżbiety Cekały, wicedyrektor pani Anny Kubeł, zaproszonych gości : Wójta Gminy Kadzidło-pana Dariusza Łukaszewskiego, dyrektor Banku PKO BP w Kadzidle -pani Aliny Sadłowskiej, przewodniczącej Rady Rodziców pani Renaty Domian oraz licznie zebranych Rodziców. 
     Pierwszaki z udziałem starszych koleżanek z klasy IV, pod okiem wychowawczyni p. Jolanty Małkowskiej zaprezentowały bogaty i różnorodny program artystyczny. Uczniowie udowodnili, że bardzo kochają swoją ojczyznę, są muzykalni i znają przepisy ruchu drogowego. Po krótkiej części artystycznej pierwszoklasiści ślubowali na sztandar szkoły, następnie pani dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia.
     Przyjmując pierwszaki do społeczności szkolnej zaproszeni goście życzyli im wytrwałości w nauce, dużo radości z osiąganych sukcesów i samych szóstek.
     Każdy pierwszoklasista otrzymał dyplom i drobne upominki. Zdjęcia pamiątkowe i słodki poczęstunek zakończyły uroczystość.
    • Kiszenie kapusty

    • Uczniowie naszej szkoły już po raz drugi uczestniczyli w kiszeniu kapusty na zimę. Podczas spotkania mogliśmy  dowiedzieć się, jak dawniej wyglądał na Kurpiach proces kiszenia kapusty. Było to wydarzenie rodzinne, przygotowywano beczkę, wyparzano ją, wspólnie krojono kapustę oraz ubijano lub udeptywano. Wśród naszych uczniów nie zabrakło odważnych,którzy kapustę udeptywali . Mogliśmy  także spróbować swoich sił w robieniu fafernuchów, a później spróbować własnych wyrobów.  

    • "Idźmy naprzód z nadzieją"  -  XVII Dzień Papieski

    • XVII Dzień Papieski to święto całego polskiego Kościoła. Gromadzimy się wówczas, aby oddać hołd wdzięczności za to, że Ojciec Święty był i nadal jest wśród nas wielką osobowością i na zawsze zostanie piękną częścią naszej pamięci i wzorem do naśladowania. 7 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej akademii poświęconej św. Janowi Pawłowi II. Tegorocznym uroczystościom przyświecało hasło „Idźmy naprzód z nadzieją”. Część artystyczną przygotowali uczniowie z klasy VI pod opieką wychowawcy Agnieszki Grzyb i katechetki Hanny Bakuła. Swe wokalne i muzyczne umiejętności zaprezentował chór naszej  szkoły.  Zgromadzeni uczniowie udowodnili, że są bardzo dumni z tego, że ich szkoła nosi imię Jana Pawła II.   Akademia została również zaprezentowana 08.10.2017r. w parafialnym kościele pod wezwaniem  NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Dylewie.

    • 3 października 2017r. uczniowie klas 1-3 SP w Dylewie wraz z wychowawczyniami wzięli udział w II edycji happeningu pod hasłem "Drogowe znaki znają dzieciaki". Maluchy przemaszerowały ulicami swojej miejscowości. Przedsięwzięcie to miało na celu edukację dzieci w aspekcie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto uczniowie niosąc własnoręcznie wykonane znaki drogowe i transparenty z napisami min. ZWOLNIJ!, PRĘDKOŚĆ ZABIJA! chcieli zwrócić uwagę kierujących pojazdami na zachowanie szczególnej ostrożności.
      


     Reakcje z jakim spotkali się uczestnicy happeningu dowodzą, iż akcja odniosła pozytywny skutek.

     b773b678-7e73-47b7-b47f-77193afc97adjpg

    • EDWARD 2017”

    • W czwartek 21 września 2017 obchodzony był Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na drogach. Akcja realizowana była na terenie wszystkich krajów europejskich pod nazwą „EDWARD 2017”. Promowała ona „wizję zero”, czyli dążenie do zmniejszenia liczby wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym do zera.  Mimo, iż założenie to jest niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce, to uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie włączyli się do tej akcji. Uczestnicy promowali bezpieczństwa przez kierujących i pasażerów oraz nietrzeźwość kierujących.
     Szkoła znajduje się w pobliżu ruchliwej drogi krajoeństwo w ruchu drogowym. Wraz z transparentami udali się na halę, gdzie pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się rowerzystów i  pieszych po drogach przeprowadził  mł. asp. Mariusz Święcki.  Hasła przygotowane przez dzieci dotyczyły ważnych problemów ruchu drogowego tj. nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, niekorzystanie z pasów bezpieczewej, dlatego zwieńczeniem miał być przemarsz ulicami Dylewa. Pogoda popsuła nam te  działania, ale uczniowie otrzymali zapewnienia, że sfinalizujemy akcję.
    • NOWE STROJE DLA NASZYCH SPORTOWCÓW

    • Uczniowie reprezentujący naszą szkołę w zawodach sportowych otrzymali nowe stroje ufundowane przez Wójta Gminy Kadzidło Pana Dariusza Łukaszewskiego.  27 września na szkolnym apelu  odbyło się oficjalne wręczenie tychże strojów. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi za dotychczasowe wsparcie i prosimy o jeszcze.

      

     d52e6bd6-dc42-447a-a746-952736109ce1png

    • OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W KONKURSACH MATEMATYCZNYCH

    • SZKOŁA PODSTAWOWA

     SZYMON SADŁOWSKI

     - WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE ,,ORZEŁ MATEMATYCZNYM''
     - WYRÓŻNIENIE W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE ,, KANGUR MATEMATYCZNY''
     AMELIA SZKOPIŃSKA
     - WYRÓŻNIENIE W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE ,, KANGUR MATEMATYCZNY''

     PUBLICZNE GIMNAZJUM

     ALEKSANDRA SZKOPIŃSKA

     - WYRÓŻNIENIE W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE ,, KANGUR MATEMATYCZNY''
     - II MIEJSCE W POWIATOWYM KONKURSIE MATEMATYCZNYM ,, I heart MATH''

     OPIEKUNOWIE: EDYTA LASKOWSKA, AGNIESZKA SADŁOWSKA

    • Próbna ewakuacja

    • W dniu 13 września 2017 roku  w Zespole Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Dylewie  w porozumieniu z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce przeprowadzone zostały ćwiczenia ewakuacyjne dla  uczniów    i pracowników szkoły. Założono, że źródło pożaru (specjalnie przygotowane wcześniej zadymienie) znajduje się na korytarzu przy bibliotece .
     O godzinie 12.00 zgodnie z „Instrukcją Bezpieczeństwa Pożarowego” alarm został ogłoszony trzema dzwonkami oraz nawoływaniem do ewakuacji. Reakcja była natychmiastowa. Uczniowie  z nauczycielami oraz pracownikami obsługi i administracji w pośpiechu, ale bez paniki opuścili najbliższymi wyjściami ewakuacyjnymi budynek. W trakcie ewakuacji uczniów i pracowników szkoły – Pani Dyrektor Elżbieta Cekała telefonicznie powiadomiła Państwową Powiatową Straż Pożarną o prowadzonych ćwiczeniach. 

     W tym czasie wszyscy zebrali się w wyznaczonym miejscu, oddalonym od zagrożenia – na boisku przy hali, gdzie informowali p. Dyrektor o ewakuowanej liczbie uczniów i pracowników (ewakuowano 143 uczniów, 17 nauczycieli, 10 pracowników obsługi w czasie niespełna 2 minut). Na miejsce skierowano zastęp jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Dylewa, które wkroczyły do szkoły. Cała akcja trwała zaledwie 12 minut i zakończyła się sukcesem. Zlikwidowano zagrożenie i ugaszono  domniemany  pożar.   
     Przeprowadzone ćwiczenia miały na celu sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się    w sytuacji zagrożenia pożarem uczniów i pracowników szkoły. Ponadto uczniowie i pracownicy mieli możliwość przypomnienia sobie zasad postępowania na wypadek pożaru. Po zakończeniu działań dowódca OSP Pan Stanisław Kur zaprezentował zebranym uczniom sprzęt strażacki, a całą akcję omówił z panią Dyrektor.

      Serdecznie dziękujemy Komendantowi Gminnemu OSP w Kadzidle Panu Zdzisławowi Parzychowi oraz Komendantowi OSP  w Dylewie Panu Stanisławowi Kur, a także Panom Strażakom za pomoc w organizacji oraz przeprowadzeniu praktycznych ćwiczeń ewakuacyjnych na terenie naszej szkoły. 

    • Uroczyste poświęcenie

     Skweru Pamięci Męczeństwa Kresowian

      

      

     fot. UG Kadzidło

    • 04.09.2017 UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018